Sondaż WP: Platforma liderem, poparcie PiS spada
Platforma Obywatelska odzyskała pozycję lidera w stosunku do Prawa i Sprawiedliwości: partia Donalda Tuska cieszy się poparciem 31% wyborców - wynika z sondażu Wirtualnej Polski. Poparcie dla PiS spadło o 5% w stosunku do badania przeprowadzonego 10 stycznia, na partię Jarosława Kaczyńskiego chciałoby zagłosować 25% Polaków. Trzecią pozycję zajmuje PSL z 5-procentowym poparciem, taki sam wynik uzyskała Samoobrona. Gdyby wybory odbyły się w styczniu, w Sejmie znalazłyby się te cztery partie.
24.01.2007 11:20
Powyższe wyniki dotyczą ogółu społeczeństwa. Preferencje Internautów kształtują się odmiennie - 37% z nich popiera PO, podczas gdy PiS tylko 14%. Dużo lepszy jest również wynik SLD – 11%. W Sejmie Internautów zasiadłyby trzy partie.
Działalność rządu Jarosława Kaczyńskiego dobrze ocenia 22% badanych. To spadek o 2% w porównaniu z poprzednim badaniem. Aż 69% badanych ma zdanie przeciwne, liczba niezadowolonych z rządu wzrosła o 1%. Zdecydowana większość Internautów pracę rządu ocenia źle - tak uważa 79% z nich, zdanie przeciwne wyraża 14%.
Pracę samego premiera Polacy oceniają w 55% źle (wobec 60% w poprzednim badaniu). 29% docenia działalność Jarosława Kaczyńskiego (wcześniej 25%). W społeczności Internautów działalność premiera oceniana jest znacznie krytyczniej: źle postrzega pracę premiera 71% Internautów, podczas gdy dobrze tylko 17%.
Z kolei odsetek osób zadowolonych z pracy Prezydenta spadł z 38% do 37%, podczas gdy liczba 52% ankietowanych jest z Prezydenta niezadowolonych. Przez Internautów Prezydent oceniany jest gorzej – zdanie negatywne ma aż 71% badanych. Dobrze ocenia Prezydenta tylko 18% Internautów.
Pracę Sejmu chwali 14% badanych, a źle ocenia ją – 75% (wobec 71% 2 tygodnie temu). Wyrobionej opinii na temat pracy Sejmu nie ma 11% badanych. Działalność Sejmu pozytywnie ocenia 12%, podczas gdy źle aż 79% Internautów.
Sondaż został przeprowadzony 21 stycznia. Realizacja badania, na podstawie którego prezentowane są wyniki dla populacji Internautów odbywa się w Internecie. Wyniki dla ogółu wyborców pochodzą z dwóch źródeł. Podstawą są badania telefoniczne CATI realizowane na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej.
Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska