Sondaż: Unia Europejska nie poradziła sobie z pandemią
Badacze w dwunastu krajach Wspólnoty przeprowadzili analizę nastrojów społecznych względem unijnych organów. Efekt? Wśród ankietowanych rośnie niezadowolenie z Brukseli, która w ich odczuciu nie poradziła sobie z pandemią COVID-19.
09.06.2021 19:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Według autorów sondażu Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) wyniki badań powinny stanowić ostrzeżenie dla brukselskich władz. Szczególnym przykładem są odpowiedzi respondentów z największych krajów Wspólnoty. Zgodnie z badaniem aż 62 proc. Francuzów, 57 proc. Włochów i 55 proc. Niemców uważa, że Unia po prostu "nie działa". W Polsce wygląda to nieco lepiej, współczynnik plasuje się na poziomie 33 proc. ankietowanych.
Największą porażkę Unii Europejskiej w ubiegłym roku według ankietowanych stanowiła głęboka recesja i wzrost bezrobocia (38 proc. wskazań). Na dalszych miejscach uczestnicy badania wymieniali porażkę w zaszczepieniu dorosłej ludności (31 proc.), nieumiejętność wytłumaczenia groźby pandemii (24 proc.), utrzymywanie zamrożenia życia społecznego (21 proc.), brak przeciwdziałania zmianom klimatycznym (21 proc.) i zagrożenie dla bezpieczeństwa (15 proc.).
- Sceptycyzm do integracji, który był zjawiskiem marginalnym, teraz wszedł do głównego nurtu. Dotyczy to w szczególności Niemiec, gdzie w minionym roku zaufanie do Unii spadło o 11 pkt proc. - podkreślili twórcy raportu.
ZOBACZ TEŻ: "Unia Europejska zaskoczyła Putina". Były szef MSZ: To wszystko mało
Europejczycy nadzieję pokładają jednak w unijnych instytucjach medycznych. Aż 62 proc. badanych ufa szczepionkom wyprodukowanym na terenie UE. Na dalszych miejscach znajdują szczepionki z USA (54 proc. zaufania), Chin (24 proc.) i Rosji (33 proc.).
Sondaż wśród Europejczyków. Co dalej z Unią?
Tylko 12 proc. ankietowanych uważa, że Unię Europejską należy rozwiązać. Na pierwszym miejscu (33 proc.) znajduje się odpowiedź "UE powinna stać się wzorem demokracji i rządów prawa dla świata". Na dalszym miejscu wymienia się "potęgę na arenie międzynarodowej" (18 proc.) oraz "ochrona tradycji i państw narodowych" (15 proc.).
W badaniach widać również odciśnięte piętno brexitu. Wielka Brytania uznawana jest za sojusznika UE tylko przez 48 proc. Niemców i 54 proc. Francuzów. Inaczej wygląda to nad Wisłą. Zjednoczone Królestwo traktowane jest za partnera przez 72 proc. Polaków.
Źródło: ECFR/rp.pl