Trwa ładowanie...
d2ghic1

Sondaż: Polaków świąteczne zwyczaje

Dzielenie się opłatkiem, zostawianie wolnego miejsca przy stole dla spóźnionego gościa i wspólne ubieranie choinki - to najpopularniejsze wśród Polaków zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia.

d2ghic1
d2ghic1

Raport z badania na temat świątecznych zwyczajów Polaków przekazała w czwartek firma IQS and Quant Group. Badanie przeprowadzono w październiku tego roku na 1000 osobach w wieku od 15 do 70 lat.

Dzielenie się opłatkiem to zwyczaj, który praktykuje 99% ankietowanych. Wolne miejsce przy stole wigilijnym dla spóźnionego gościa zostawia 93% badanych. Do wspólnego ubierania choinki przyznało się 78% respondentów.

Święta Bożego Narodzenia są ważniejsze od Świąt Wielkanocnych dla 72% Polaków. 98% spędza Wigilię w gronie rodziny, 1% badanych świętuje ją w samotności, tyle samo - w gronie znajomych. 66% badanych planuje w tym roku pójść na Pasterkę.

15% ankietowanych przyznało, że w zeszłym roku nie dostało prezentów na Boże Narodzenie, 82% respondentów zostało obdarowanych. Według 8% badanych, aby kupić drogi prezent, trzeba wydać co najmniej 50 zł, tyle samo uważa, że potrzeba na to minimum 500 zł. Co czwarty badany (24%) uznał, że na zakup drogiego prezentu trzeba wydać 100 zł, 15% za niezbędną kwotę uznało 200 zł, a 5% - 300 zł.

d2ghic1

Według sondażu, u 39% Polaków na stole wigilijnym podaje się tradycyjnie 12 potraw. Do spożywania 13 potraw przyznaje się 5% ankietowanych. Tyle samo badanych przygotowuje tylko 5 dań.

Do ulubionych dań wigilijnych Polaków należą: karp smażony - lubi go 55% ankietowanych, pierogi z kapustą i grzybami (52%), barszcz czerwony z uszkami (51%). 26%. przyznało, że lubi zupę grzybową, a po 16% badanych chciałoby zjeść makowiec, śledzia w oleju i śledzia w galarecie. Znacznie mniejszą sympatią cieszą się: śledź w śmietanie (11%), kompot z suszonych śliwek (10%) oraz sałatka jarzynowa (10%).

Sylwestra w domu spędzi w tym roku 51% respondentów. Do znajomych wybierze się 24%, na bal - 6%. Sylwestra z dala od miejsca zamieszkania spędzi 5% ankietowanych. 10% jeszcze nie ma planów.

Sylwestra z rodziną spędzi 41% ankietowanych, z przyjaciółmi - 33%, z partnerem zostanie 23%. 5% ankietowanych spędzi noc sylwestrową samotnie.(jd)

d2ghic1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ghic1
Więcej tematów