Trwa ładowanie...
dyl917n

Sondaż. Polacy o przeniesieniu amerykańskich żołnierzy z Niemiec nad Wisłę

Kilka dni temu ambasada USA w Warszawie zasugerowała na Twitterze, że część amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech mogłaby zostać przeniesiona do Polski. Instytut SW Research zapytał Polaków, co sądzą o takim rozwiązaniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy są przychylni przyjęciu amerykańskich żołnierzy z Niemiec
Polacy są przychylni przyjęciu amerykańskich żołnierzy z Niemiec (East News)
dyl917n

Ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher napisała, że "w przeciwieństwie do Niemiec, Polska wypełnia zobowiązanie do wydatkowania 2 proc. PKB na rzecz NATO". W związku z tym, "chetnie powitałaby" część tamtejszych żołnierzy nad Wisłą. Jej wpis udostępnił na swoim Twitterze prezydent USA Donald Trump. Przypomnijmy, tym roku Niemcy wydadzą na obronność 1,37 proc. budżetu, a w 2023 - być może tylko 1,24 proc.

Respondenci w badaniu SW Research zapatrują się na ten pomysł z umiarkowanym entuzjazmem. Na pytanie: "Czy poparłaby/poparłby Pani/Pan decyzję o przeniesieniu żołnierzy USA stacjonujących w Niemczech do Polski?" 44 proc. uczestników sondażu SW Research odpowiedziało "Tak". 31,5 proc. badanych wyraziło przeciwną opinię, natomiast 21,5 proc. nie ma zdania na ten temat.

   WP.PL

- Częściej ten pomysł popierają mężczyźni (51 proc.), osoby o wykształceniu podstawowym/ gimnazjalnym (62 proc.) oraz ankietowani z miast 20-99 tys. mieszkańców (47proc.). Wraz ze wzrostem wieku spada odsetek osób, które popierają ten pomysł – z 50 proc. wśród osób do 24 lat, do 36 proc. w grupie powyżej 50 lat - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak z SW Research.

dyl917n

Zobacz także: Zdanowska odchodzi ze sztabu PO. Joanna Mucha spróbuje ją zatrzymać

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dyl917n

Podziel się opinią

Share

dyl917n

dyl917n
Więcej tematów