Trwa ładowanie...

Sondaż. Polacy niemal jednomyślni ws. dymisji biskupów

Blisko 80 proc. respondentów w sondażu SW Research na zlecenie "Rzeczpospolitej" domaga się dymisji biskupów w związku z tuszowaniem problemu pedofilii w Kościele. Odsetek osób o przeciwnej opinii jest marginalny.

Sondaż. Polacy niemal jednomyślni ws. dymisji biskupówŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d1kt4i4
d1kt4i4

Za dymisjami wśród purpuratów opowiada się 79 proc. badanych. Przeciwko tego rodzaju konsekwencjom wobec biskupów jest zaledwie 7 proc. Polaków. 14 proc. uczestników badania nie ma wyrobionego zdania w tej kwestii.

WP.PL
Źródło: WP.PL

- Częściej za dymisjami wśród biskupów są kobiety (81 proc.), osoby o wykształceniu średnim (81 proc.), dochodzie netto poniżej 1000 zł (84 proc.) oraz badani z miast od 100 do 199 tys. mieszkańców (82 proc.). Wraz ze wzrostem wieku rośnie odsetek osób, które uważają, że powinno dojść do dymisji biskupów - z 70 proc. wśród najmłodszych badanych, do 82 proc. wśród ankietowanych powyżej 50 lat - komentuje wyniki sondażu Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Sondaż został przeprowadzony na zlecenie serwisu rp.pl przeprowadzono w dniach 21-22 maja 2019 roku na próbie 800 osób reprezentatywnej dla populacji Polski pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania.

Z opublikowanego przez fundację "Nie lękajcie się" raportu wynika, że 24 hierarchów "ukrywało lub przenosiło księży" będących sprawcami czynów pedofilskich. Według danych Komisji Episkopatu Polski, w latach 1990-2018 w polskim Kościele doszło do 382 przypadków nadużyć seksualnych wobec nieletnich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1kt4i4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kt4i4
Więcej tematów