PolskaSondaż: Polacy boją się, że rząd Tuska nie da rady

Sondaż: Polacy boją się, że rząd Tuska nie da rady

Nowy rząd częściej budzi obawy przed pogorszeniem sytuacji (37%) niż daje nadzieję na jej poprawę (28%) - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Zdaniem ponad połowy badanych (51%) nowy gabinet będzie taki sam jak poprzedni, którym kierował Donald Tusk Pozostali nieco częściej spodziewają się, że nowy rząd będzie lepszy od poprzedniego (23%) niż sądzą, że będzie gorszy (18%). Niemal połowa badanych (49%) jest zadowolona, że na czele rządu ponownie stanął Donald Tusk. Niezadowolenie z premiera wyraża mniej niż dwie piąte ankietowanych (38%).

Sondaż: Polacy boją się, że rząd Tuska nie da rady
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Hrechorowicz

16.12.2011 | aktual.: 21.12.2011 11:36

Do zwolenników rządu Donalda Tuska zalicza się 44% badanych, a do jego przeciwników 29% ankietowanych. Obojętność wobec rządu wyraża mniej niż co czwarta osoba (24%). Stosunek do nowego gabinetu niewiele się różni od nastawienia do poprzedniego rządu Donalda Tuska, pod koniec jego urzędowania. Skłania to do przekonania, że w opinii społecznej, mimo cezury wyborczej, obecny rząd stanowi kontynuację poprzedniego.

Oceny polityki gospodarczej rządu Donalda Tuska są praktycznie takie same jak na początku listopada, kiedy rząd działał jeszcze w starym składzie. Przeważa opinia, że prowadzona przez gabinet Donalda Tuska polityka gospodarcza nie stwarza perspektyw poprawy sytuacji gospodarczej (46%). Z nadzieją patrzy na starania rządu blisko dwie piąte ankietowanych (39%). Biorąc pod uwagę wzrost społecznych obaw przed pogorszeniem się stanu gospodarki w Polsce, utrzymywanie się zaufania do polityki gospodarczej rządu na niezmienionym poziomie można uznać za dobry wynik.

W porównaniu z okresem sprzed czterech lat, kiedy Donald Tusk po raz pierwszy został powołany na stanowisko Prezesa Rady Ministrów, jego akceptacja jako szefa rządu znacząco zmalała, przybyło mu zaś przeciwników. Mimo to aprobata Donalda Tuska jako polityka, który po czterech latach kierowania rządem ponowie objął tekę premiera, jest istotnie większa niż ta, z jaką spotykali się nominowani na to stanowisko Jarosław Kaczyński i Marek Belka.

Formalnie nowy, w praktyce raczej ten sam - tak o niedawno zaprzysiężonym rządzie Donalda Tuska myślą Polacy. Stosunek do premiera i jego gabinetu, a także oceny polityki gospodarczej rządu są niemal takie same jak na początku listopada, kiedy to władzę sprawowała jeszcze Rada Ministrów w poprzednim składzie.

Notowania obecnego rządu są gorsze niż te, z którymi rozpoczynał urzędowanie pierwszy gabinet koalicji PO-PSL. Biorąc jednak pod uwagę nastroje, jakie cztery lata temu towarzyszyły powstaniu koalicyjnego rządu i obecne, można mówić o względnie dobrych notowaniach nowo powołanego gabinetu. Wydaje się, że duża część społeczeństwa, popierając rząd i premiera, wierzy w to, że rządzący poradzą sobie z przewidywanym kryzysem gospodarczym. Wzrastające obawy przed kryzysem, niepewność co do przyszłości Unii Europejskiej sprawiają, że - mimo zapowiedzi niepopularnych, ale zdaniem premiera koniecznych decyzji dotyczących m.in. podwyższenia wieku emerytalnego czy ograniczenia ulg podatkowych - Polacy podtrzymują swoje poparcie dla gabinetu Donalda Tuska.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (166)