Trwa ładowanie...
ycipk-4j3ghl

Sondaż. PiS 15 punktów przed Koalicją Europejską

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez Kantar znacznie odbiegają od badania IBSP, które daje wyraźną przewagę Koalicji Europejskiej. Duży rozdźwięk pomiędzy rezultatami obu badań może wynikać z faktu, że Kantar zapytał Polaków o wyborcze preferencje przed emisją filmu braci Sekielskich nt. pedofilii w Kościele.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sondaż Kantar przyniósł diametralnie inne wyniki niż badanie IBSP
Sondaż Kantar przyniósł diametralnie inne wyniki niż badanie IBSP (East News, Fot: East News)
ycipk-4j3ghl

W sondażu Kantar 43 proc. respondentów zadeklarowało, że zagłosuje na Prawo i Sprawiedliwość. KE uzyskała 28-procentowe poparcie. Według tego badania, swoich przedstawicieli do europarlamentu wprowadziłaby także Wiosna Roberta Biedronia (8 proc.). Poniżej progu wyborczego znalazły się Konfederacja (4 proc.), Kukiz’15 (3 proc.) oraz Lewica Razem (3 proc.).

WP.PL
Podziel się

Taki wynik oznacza, że PiS uzyskałby 29 mandatów w wyborach do PE, Koalicja Europejska 18 mandatów, a Wiosna 5 mandatów.

ycipk-4j3ghl

11 proc. badanych nie potrafi wskazać, na kogo zagłosuje w eurowyborach. Chęć wzięcia udziału w głosowaniu wyraża 60 proc. respondentów, z czego 25 proc. jest zdecydowana, by pójść do urn, a 35 proc. "raczej" odda głos 26 maja.

Rozbieżne wyniki

W piątek opublikowano również wyniki sondażu IBSP, przeprowadzonego na zlecenie Radia Zet i "Newsweeka". Są one diametralnie różne od tych, które zaprezentował Kantar. Według nich, PiS może liczyć na 32,94 proc. głosów, natomiast KE na poparcie 43,63 proc. wyborców. Wynik Wiosny w obu sondażach jest zbliżony (9 proc.).

ycipk-4j3ghl

Jak tłumaczy Urszula Krassowska z Kantar Public, różnice w obu sondażach mogą wynikać z terminu ich przeprowadzenia. Badanie Kantar jest o kilka dni "starsze" niż sondaż IBSP, co oznacza, że film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" ma mniejszy wpływ na jego wyniki.

"Czy emisja tego filmu będzie miała wpływ na to, jak w nadchodzących wyborach zagłosują Polacy? Odpowiedzi na to pytanie nie znajdziemy w naszym sondażu. Realizacja badania rozpoczęła się jeszcze przed emisją filmu. Nie wiemy, ilu respondentów zobaczyło go przed wizytą ankietera. Trudno stwierdzić czy, a jeśli tak, to w jakim stopniu, film będzie oddziaływał na zachowania wyborcze Polaków" - tłumaczy w komentarzu do badania Krassowska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4j3ghl

ycipk-4j3ghl
ycipk-4j3ghl