Trwa ładowanie...

Sondaż o Marianie Banasiu. PiS ma powody do obaw

W najnowszym sondażu SW Research spytano Polaków, jak niejasności wokół obecnego prezesa NIK Mariana Banasia wpływają na ich ocenę rządu PiS. Odpowiedź jest jednoznaczna.

Sondaż o Marianie Banasiu. PiS ma powody do obawŹródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
d1phj93
d1phj93

Sondaż SW Research został przeprowadzony na zlecenie rp.pl. Uczestnikom badania zadano pytanie: "Czy niejasności wokół obecnego prezesa NIK Mariana Banasia wpływają na Pani/Pana ocenę działań obecnego rządu?".

I tak, 44,4 proc. respondentów odpowiedziało, że w związku z niejasnościami wokół Banasia ocenia rząd bardziej negatywnie. Z kolei 7,2 proc. ocenia obecny rząd bardziej pozytywnie, a dla 20,2 proc. sprawa Banasia nie ma wpływu na ocenę rządu. 28,2 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

Zobacz: Marek Sawicki składa PiS-owi propozycję ws. Mariana Banasia. Stawia warunek

- Sprawa Banasia spowodowała pogorszenie wizerunku rządu u co drugiego mężczyzny i wśród 4 na 10 kobiet. Odsetek osób uważających, że sprawa ta niekorzystnie odbiła się na tym, jak postrzegają gabinet, rośnie wraz z wiekiem, wśród osób do 24 lat jest to co piąty respondent, pośród tych, którzy skończyli 50 lat - przeszło połowa - komentuje w rozmowie z rp.pl wyniki sondażu Piotr Zimolzak z SW Research.

d1phj93

- Pogorszenie opinii o rządzących deklaruje prawie co druga osoba z wyższym wykształceniem. Biorąc pod uwagę dochód, takiego zdania jest co druga osoba zarabiająca od 1001 do 2000 zł oraz od 3001 do 5000 zł. Odpowiedź tę wskazywali najczęściej mieszkańcy miast wielkości od 200 do 499 tys. mieszkańców - prawie 6 na 10 z nich - dodaje.

Niejasności wokół Mariana Banasia. O co chodzi?

Przypomnijmy, afera wokół Mariana Banasia wybuchła po reportażu "Superwizjera TVN". Właśnie wtedy wyszło na jaw, że szef NIK wynajmował do niedawna posiadaną przez siebie kamienicę w Krakowie poniżej ceny rynkowej, a w budynku działał hotel z pokojami "na godziny" prowadzony przez osoby związane z krakowskim półświatkiem.

Wątpliwości szybko zaczęła budzić umowa, na podstawie której Marian Banaś stał się posiadaczem kamienicy, darowanej mu przez byłego żołnierza AK - bardzo korzystnej dla szefa NIK. Pod lupą dziennikarzy znalazło się też badanie oświadczeń majątkowych Banasia, które CBA zakończyło po pół roku. Według nieoficjalnych informacji, wynik jest dla zainteresowanego niekorzystny.

W ostatnich dniach z kolei "Rzeczpospolita" ujawniła, że jeden z najbliższych współpracowników Mariana Banasia z czasów jego pracy w Ministerstwie Finansów miał kierować mafią VAT-owską. Pod takim zarzutem siedzi w areszcie.

d1phj93

- Politycy PiS są w jakiejś mierze jego zakładnikami. Jeżeli "umeblował" w swoim resorcie współpracowników, którzy pod jego bokiem dokonywali przekrętów VAT-owskich, to znaczy, że było przyzwolenie służb. To nie są elementy niepołączone. Być może politycy PiS i ich rodziny mają sporo rzeczy za uszami, o czym Banaś wie, dlatego jest bardzo groźny - komentował w poniedziałek poseł PO Michał Szczerba w programie "Tłit".

Zobacz: Kolejny skandal z Marianem Banasiem. Michał Szczerba ma teorię:

d1phj93
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1phj93
Więcej tematów