Sondaż Millward Brown: 54 proc. badanych nie chce zmian w prawie aborcyjnym
• 54 proc. pytanych uważa, że obecne prawo dotyczące aborcji nie powinno być w ogóle zmieniane - wynika z sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24
• 12 proc. badanych opowiedziało się za zaostrzeniem prawa, a złagodzenia chce 29 proc. uczestników sondażu
Polacy nie chcą zmian w obowiązującym prawie aborcyjnym - takie wnioski płyną z najnowszego badania pracowni Millward Brown dla Faktów TVN i TVN24. Obecne prawo antyaborcyjne w Polsce dopuszcza przeprowadzenie aborcji tylko w trzech przypadkach: kiedy ciąża jest wynikiem gwałtu, kiedy życie matki jest zagrożone lub kiedy stwierdzono ciężkie i nieodwracalne wady płodu.
54 proc osób biorących w sondażu stwierdziło, że obecne przepisy związane z aborcją "nie powinny w ogóle być zmieniane". Tylko 12 proc. badanych opowiedziało się za zaostrzeniem prawa, a złagodzenia chce 29 proc. uczestników sondażu - to znaczy, że prawie jedna trzecia zapytanych osób uważa, że należy zalegalizować aborcję również w innych przypadkach niż te, dopuszczalne obecnie. Wśród badanych 3 proc. nie miało zdania w tej sprawie, a 2 proc. odmówiło odpowiedzi na pytanie związane z aborcją.
Obywatelski projekt ustawy o powszechnej obronie życia - jak trafi do Sejmu - będzie skierowany do prac w komisjach - mówił na początku kwietnia szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Dodał, że PiS sprzeciwia się odrzuceniu projektu w pierwszym czytaniu.
Komitet Inicjatywy Obywatelskiej "Stop Aborcji" został zarejestrowany w Sejmie i zaczął zbiórkę 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o powszechnej obronie życia.
W projekcie znajdują się zapisy uchylające dotychczasowe, prawne możliwości przerwania ciąży a także nakładające na organa administracji rządowej i samorządowej pomoc materialną i opiekę dla rodzin wychowujących dzieci upośledzone oraz matkom iż ich dzieciom, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że do poczęcia doszło w wyniku czynu zabronionego. W projekcie jest również propozycja, by do programów nauczania szkolnego wprowadzić wychowanie do życia w rodzinie z nauką o odpowiedzialnym rodzicielstwie.