Trwa ładowanie...

Sondaż, który nie jest po myśli PiS. Nadal nie chcemy uchodźców, ale nastąpiła mocna zmiana

- Polacy nadal nie chcą uchodźców, opowiada się za tym ponad 50 proc. ankietowanych - tak wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Ale coś się jednak zmieniło. Bo kiedy odmowa przyjęcia imigrantów wiąże się z wyjściem UE, głosy ulegają przetasowaniu.
Share
Uchodźcy nie są mile widziani w Polsce
Uchodźcy nie są mile widziani w PolsceŹródło: PAP, Fot: Sedat Suna
d286brd

"Wbrew propagandzie nie zalała nas fala przybyszów z państw muzułmańskich" - podaje "Rzeczpospolita" i ujawnia wyniki sondażu IBRiS ws. przyjmowania uchodźców. Ponad połowa badanych (53 proc.) nadal jest przeciwna, ale ten odsetek spada. Z kolei 45 proc. badanych odpowiedziało "tak" na pytanie o przyjmowanie uchodźców. To również zmiana, bo rok temu przyznało to 37 proc. badanych.

Najważniejsza zmiana dotyczy odpowiedzi na pytanie: "Czy Polska powinna odmawiać przyjmowania uchodźców z krajów muzułmańskich, nawet gdyby wiązało się to z koniecznością opuszczenia Unii Europejskiej?".

56 proc. Polaków boi się groźby wyjścia z UE

Za nieprzyjmowaniem uchodźców, nawet pod groźbą wyrzucenia z UE, odpowiada się 36 proc. respondentów. Przeciwnego zdania jest aż 56 proc. badanych. To kolosalna zmiana w porównaniu do sondażu sprzed ponad dwóch lat. Wtedy "Rzeczpospolita" zadała dokładnie takie samo pytanie. 38 proc. było za przyjmowaniem uchodźców w sytuacji zagrożenia wyrzuceniem z UE i aż 56,5 proc. uważało, że mimo takiego zagrożenia trzeba odmawiać.

d286brd

Z kolei jak uważa Krzysztof Bosak z Ruchu Narodowego "większość Polaków ma bardzo niepoprawne politycznie rozważania na temat islamu". - Nie jestem zwolennikiem cenzurowania poglądów politycznych wobec islamu, bo sam mam do niego krytyczny stosunek - powiedział w programie "Tłit" na antenie Telewizji WP.

Zobacz także: Beata Kempa: "Nie przeszkadzają mi hinduscy dostawcy jedzenia, ani ukraińscy budowlańcy"

Beata Kempa, minister ds. humanitarnych w rządzie Mateusza Morawieckiego, była gościem "Gabinetu Cieni" Adama Hofmana. Pytana o niechęć do pracowników z Azji, minister Kempa odcięła się od wszelkich rasistowskich zachowań.

d286brd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: "O czym pan mówi?!". Lisicki zdumiony słowami Żakowskiego o muzułmanach

d286brd

Podziel się opinią

Share
d286brd
d286brd
Więcej tematów