Sondaż FES. Niemcy widzą zagrożenie w USA, Polacy - w Rosji
Aż 50 procent Niemców za największe zagrożenie dla bezpieczeństwa w Europie uważa Stany Zjednoczone - wynika z badania przeprowadzonego przez niemiecką Fundację Friedricha Eberta. Polacy w przeważającej części boją się Rosji, ale jednocześnie opowiadają się za zwiększoną współpracą z Moskwą.
17.02.2019 | aktual.: 17.02.2019 12:03
Badanie przeprowadzone przez fundację związaną z Socjaldemokratyczną Partią Niemiec (SPD) objęło 7 krajów europejskich i zostało zaprezentowane podczas odbywającej się w weekend Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Sondaż pokazuje duże różnice w poglądach na kwestie bezpieczeństwa i geopolityki między poszczególnymi krajami. W porównaniu do Polaków, Niemcy, ale także w trochę mniejszym stopniu Francuzi mają znacznie łagodniejszy stosunek do Rosji i ostrzejszą ocenę działań USA. Ze stwierdzeniem, że Stany Zjednoczone są zagrożeniem dla bezpieczeństwa kontynentu zgadza się 50 proc. Niemców i 44 proc. Francuzów (przeciwnego zdania jest 47 proc. Niemców i 48 proc. Francuzów) i tylko 34 proc. Polaków (nie zgadza się 62 proc.).
Na Rosję jako zagrożenie wskazał natomiast jedynie co trzeci Niemiec (przeciwnego zdania jest 65 proc.). We Fracji odsetek odpowiedzi "tak" wyniósł 40 proc., a w Polsce - 77 proc.
Przeczytaj także: Merkel i Pence w Monachium. Przepaść między USA i Niemcami
Bardziej proukraińscy od Ukraińców?
Nasi zachodni sąsiedzi są też znacznie bardziej nieufni wobec NATO, a także niechętni integracji Ukrainy z zachodnimi strukturami. Tylko 23 proc. Niemców popiera akcesję Ukrainy do NATO, a 26 do Unii Europejskiej. Tymczasem aż dwie trzecie Polaków popiera europejskie dążenia Ukrainy. W przypadku członkostwa Ukrainy w Sojuszu, Polacy są bardziej entuzjastycznie nastawieni niż sami Ukraińcy. Wejście do NATO poparło 57 proc. ukraińskich respondentów, a do UE - 73 proc.
Większych różnic między Polską, Niemcami i Francją nie ma natomiast jeśli chodzi o chęć większej współpracy z Rosją. Opowiada się za nią 52 proc. Polaków, 58 proc. Niemców i Francuzów, a także 61 proc. Łotyszy.
- Wszyscy zgadzają się z tym, że z bezpieczeństwem w Europie nie jest najlepiej - powiedział Polskiemu Radiu ekspert Fundacji Eberta Reinhard Krumm. - Nasz raport pokazuje, że nie ma już jednego podziału wschód-zachód. Czasem kraje spoglądają na zachód, ale mają też opinie rodem ze wschodu. Jest to zatem zupełnie nowa sytuacja - mówi Reinhard Krumm.
Przeczytaj również: Błaszczak w Monachium. Jest zrozumienie dla Fortu Trump
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl