Trwa ładowanie...
ddidq0y

Sondaż CBOS. PiS notuje duży spadek poparcia, PO i Nowoczesna zyskują

• CBOS opublikowało najnowszy sondaż preferencji wyborczych
• 36 proc. osób deklarujących pójście na wybory oddałoby głos na PiS
• 17 proc. chce poprzeć PO, 16 proc. Nowoczesną, a 6 proc. - ruch Kukiz'15
• Notowania PiS spadły, zaś PO i Nowoczesnej - wzrosły
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sondaż CBOS. PiS notuje duży spadek poparcia, PO i Nowoczesna zyskują
(WP, Fot: Andrzej Hulimka)
ddidq0y

Z danych CBOS wynika, że poparcie dla PiS zmniejszyło się od poprzedniego sondażu, z sierpnia, o 5 punktów procentowych. Notowania PO poprawiły się o 1 punkt procentowy.

Z kolei poparcie dla trzeciej w rankingu Nowoczesnej wzrosło w porównaniu z sierpniem o 4 punkty procentowe. Natomiast grupa deklarujących głosowanie na ugrupowanie Kukiz'15 zmniejszyła się w stosunku do poprzedniego sondażu o 2 punkty proc.

Pozostałe partie, o które zapytano w sondażu, nie przekroczyłyby progu wyborczego. Tak jak w poprzednim badaniu, po 3 proc. zamierzających głosować w wyborach parlamentarnych poparłoby Sojusz Lewicy Demokratycznej i Polskie Stronnictwo Ludowe (w obu przypadkach bez zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca). Po 2 proc. chciałoby oddać głos na ugrupowanie KORWiN (bez zmian) i Partię Razem (spadek o 1 pkt proc.).

ddidq0y

12 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć" na pytanie, na kogo oddaliby w wyborach swój głos.

Autorzy badania zaznaczyli, że dwóch na stu deklarujących zamiar głosowania w hipotetycznych wyborach do Sejmu nie chciałoby głosować na żadną z partii wymienionych na przedstawionej im liście (większość z tej grupy oczekuje na pojawienie się jakichś nowych bytów politycznych).

Podkreślili też, że wraz z końcem wakacji parlamentarnych wzrosło zainteresowanie udziałem w ewentualnych wyborach parlamentarnych, bo gdyby odbywały się one w pierwszej połowie września, to zagłosowałoby w nich 66 proc. badanych, czyli o 6 punktów procentowych więcej niż deklarowało w sierpniu.

Jednocześnie w porównaniu z poprzednim pomiarem - zauważa CBOS - spadł odsetek badanych deklarujących, że na pewno nie wzięliby udziału w wyborach (20 proc.; spadek o 4 punkty). Od sierpnia nieznacznie zmniejszył się odsetek respondentów wahających się, czy iść na wybory parlamentarne (z 16 proc. miesiąc temu do 14 proc.).

CBOS przeprowadził sondaż w dniach w 8-15 września na liczącej 981 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Grupa osób deklarujących udział w wyborach to 648.

ddidq0y

Podziel się opinią

Share
ddidq0y
ddidq0y
Więcej tematów