Sondaż CBOS: Andrzej Duda z największym zaufaniem Polaków
Na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi, liderem rankingu zaufania wśród polityków jest ponownie prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 55 proc. dorosłych Polaków - wynika z sondażu CBOS.
Nieufność w stosunku do Dudy deklaruje 21 proc. badanych, a mniej niż co piąty (19 proc.) wyraża obojętność.
W ciągu trzech tygodni od poprzedniego pomiaru nieznacznie (o 1 punkt procentowy) zmniejszyła się liczba ankietowanych deklarujących zaufanie do prezydenta, a jednocześnie znacząco (o 5 punktów procentowych) przybyło tych, którzy mu nie ufają.
Prezydent jest też jedynym politykiem spośród wymienionych na wrześniowej liście, któremu ufa większość badanych - podkreśla CBOS.
Przeprowadzone analizy wskazują, iż odbiór głowy państwa jest silnie związany z afiliacjami politycznymi - ufają mu niemal wszyscy badani deklarujący zamiar oddania głosu w nadchodzących wyborach parlamentarnych na listy Prawa i Sprawiedliwości (96 proc.), a także zdecydowana większość potencjalnych wyborców partii KORWiN (72 proc.), Polskiego Stronnictwa Ludowego (57 proc.) oraz ponad połowa elektoratu komitetu Kukiz'15 (51 proc.).
Nieufność do osoby prezydenta najczęściej deklarują zwolennicy Nowoczesnej Ryszarda Petru (46 proc.) oraz Platformy Obywatelskiej (43 proc.).
Drugie miejsce dla Kopacz
Tak jak przed miesiącem, drugie miejsce w rankingu zaufania zajmuje premier i liderka Platformy Obywatelskiej Ewa Kopacz. Jej notowania po raz trzeci z rzędu utrzymują się na tym samym poziomie - ufa jej 46 proc. badanych, a nie ufa 34 proc.
Również w przypadku szefowej rządu deklaracje zaufania silnie związane są z afiliacjami politycznymi. Ufają jej w zdecydowanej większości potencjalni wyborcy partii tworzących obecną koalicję rządową (PO - 87 proc., PSL - 63 proc.) oraz zamierzający zagłosować w nadchodzących wyborach na Zjednoczoną Lewicę (69 proc.).
Nieufność do Kopacz najczęściej deklaruje elektorat partii KORWiN (64 proc.). Nie ufa jej też większość osób zamierzających głosować na PiS (59 proc.) i komitet Kukiz'15 (55 proc.).
Kukiz i Szydło
Na trzeciej pozycji wrześniowego rankingu zaufania ponownie lokuje się Paweł Kukiz, który od I tury wyborów prezydenckich zalicza się do czołówki najbardziej znanych i najczęściej obdarzanych zaufaniem postaci sceny politycznej, jednak jego notowania stopniowo się pogarszają.
Od maja, kiedy to - po osiągniętym w I turze wyborów prezydenckich sukcesie, którym było zajęcie trzeciego miejsca z 20,80 proc głosów ważnych - okazał się politykiem, któremu Polacy ufają najbardziej, zaufanie do niego zmalało o 20 punktów procentowych, a odsetek osób wyrażających nieufność wzrósł o 16 punktów - podkreśla CBOS.
Na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi, w których startuje komitet wyborczy firmowany jego nazwiskiem, zaufanie do niego deklaruje 38 proc. badanych (o 4 punkty procentowe mniej niż w sierpniu), a nieufność 28 proc. (wzrost o 1 punkt).
Tak jak w ubiegłym miesiącu, czwarte miejsce w rankingu zaufania zajmuje wiceprezes PiS i kandydatka tej partii na premiera Beata Szydło (37 proc. deklaracji zaufania i 29 proc. nieufności).
"Warto zauważyć, iż o ile odsetek badanych deklarujących zaufanie do Beaty Szydło pozostaje niezmienny od lipca, to po raz kolejny zwiększyła się grupa osób deklarujących wobec niej nieufność (od poprzedniego pomiaru o 6 punktów procentowych i łącznie o 9 punktów od lipca br.)" - pisze CBOS.
Biorąc pod uwagę odsetek deklarujących zaufanie, po raz kolejny wynik zbliżony do uzyskanego przez Beatę Szydło osiągnął szef MSZ Grzegorz Schetyna, któremu ufa 35 proc., a nie ufa 23 proc. badanych (od sierpnia spadki po 1 punkcie procentowym).
Korwin-Mikke liderem
Zbadano też poziom nieufności wobec polityków. Największa grupa ankietowanych - 59 proc. - zadeklarowała nieufność w stosunku do Janusza Korwin-Mikkego. Na kolejnych miejscach znaleźli się Janusz Palikot, któremu nie ufa 56 proc. badanych, oraz Jarosław Kaczyński, wobec którego nieufność deklarowało 50 proc. pytanych.
Co ciekawe, nieufność wobec Jarosława Kaczyńskiego deklaruje nawet 9 proc. osób, które zamierzają w najbliższych wyborach głosować na Prawo i Sprawiedliwość, choć 78 proc. potencjalnych wyborców tej partii ufa mu.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 17-23 września 2015 roku na liczącej 972 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.