ycipk-h72luc

Sonda Voyager 2 dotarła na kraniec Układu Słonecznego

Wysłana w 1977 roku sonda Voyager 2 właśnie znajduje się na granicy Układu Słonecznego. Kiedy opuści heliosferę stanie się drugim w historii ludzkości obiektem wykonanym przez człowieka, który znajdzie się w przestrzeni międzygwiezdnej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sonda Voyager 2 dotarła na kraniec Układu Słonecznego
Sonda Voyager 2 dotarła na kraniec Układu Słonecznego (iStock.com)
ycipk-h72luc

Sonda Voyager 2 – w pracy od 1977 roku

Misja sondy NASA Voyager 2 rozpoczęła się w 1977 roku. Rozpoczęcie lotu zbiegło się wtedy w czasie z bardzo korzystnym położeniem planet – dzięki temu Voyager odwiedził wszystkie gazowe planety: Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna. Od września 2007 roku Voyager 2 znajduje się w obszarze płaszcza Układu Słonecznego i ma za zadanie zbadać krańcowe obszary heliosfery oraz zmierzyć właściwości fizyczne przestrzeni międzygwiezdnej.

Sonda Voyager 2 obecnie znajduje się ok. 17,7 mld km od Ziemi

ycipk-h72luc

"Od końca sierpnia instrument mierzący promieniowanie kosmiczne w sondzie wykazał wzrost wartości promieniowania o około 5 procent" – poinformowało NASA. Oznacza to, że Voyager zbliża się do krańców Układu Słonecznego. Dzięki tym pomiarom wiadomo, że Voyager 2 znajduje się blisko granicy heliosfery, czyli obszaru wokół słońca gdzie ciśnienie wiatru słonecznego przeważa nad ciśnieniem wiatrów galaktycznych. To właśnie dzięki heliosferze Układ Słoneczny jest chroniony przed skutkami promieniowania kosmicznego.

Naukowcy z NASA podkreślają również, że jedyne czego możemy być pewni w 100 procentach, to że Voyager 2 wejdzie w przestrzeń międzygwiezdną przed 2030 rokiem.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-h72luc

ycipk-h72luc
ycipk-h72luc