Trwa ładowanie...

Sonda Voyager 2 dotarła na kraniec Układu Słonecznego

Wysłana w 1977 roku sonda Voyager 2 właśnie znajduje się na granicy Układu Słonecznego. Kiedy opuści heliosferę stanie się drugim w historii ludzkości obiektem wykonanym przez człowieka, który znajdzie się w przestrzeni międzygwiezdnej.

Share
Sonda Voyager 2 dotarła na kraniec Układu SłonecznegoŹródło: iStock.com
d3ear8a

Sonda Voyager 2 – w pracy od 1977 roku

Misja sondy NASA Voyager 2 rozpoczęła się w 1977 roku. Rozpoczęcie lotu zbiegło się wtedy w czasie z bardzo korzystnym położeniem planet – dzięki temu Voyager odwiedził wszystkie gazowe planety: Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna. Od września 2007 roku Voyager 2 znajduje się w obszarze płaszcza Układu Słonecznego i ma za zadanie zbadać krańcowe obszary heliosfery oraz zmierzyć właściwości fizyczne przestrzeni międzygwiezdnej.

Sonda Voyager 2 obecnie znajduje się ok. 17,7 mld km od Ziemi

"Od końca sierpnia instrument mierzący promieniowanie kosmiczne w sondzie wykazał wzrost wartości promieniowania o około 5 procent" – poinformowało NASA. Oznacza to, że Voyager zbliża się do krańców Układu Słonecznego. Dzięki tym pomiarom wiadomo, że Voyager 2 znajduje się blisko granicy heliosfery, czyli obszaru wokół słońca gdzie ciśnienie wiatru słonecznego przeważa nad ciśnieniem wiatrów galaktycznych. To właśnie dzięki heliosferze Układ Słoneczny jest chroniony przed skutkami promieniowania kosmicznego.

Naukowcy z NASA podkreślają również, że jedyne czego możemy być pewni w 100 procentach, to że Voyager 2 wejdzie w przestrzeń międzygwiezdną przed 2030 rokiem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3ear8a

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ear8a
d3ear8a
Więcej tematów