Trwa ładowanie...
francja
17-01-2013 11:07

Somalia: Al-Szabaab zabiło francuskiego zakładnika

Bojownicy islamskiego somalijskiego ruchu Al-Szabab poinformowali, że dokonali egzekucji Francuza Denisa Alleksa, którego francuskie siły specjalne nie zdołały odbić podczas akcji w weekend. Wcześniej radykałowie zapowiedzieli, że zabiją Francuza w odwecie za rajd komandosów na ich siedzibę.

Share
Somalia: Al-Szabaab zabiło francuskiego zakładnikaŹródło: AP
d3hek9v

- Niech muzułmanie cieszą się z jego egzekucji, a Francuzi płaczą - powiedział rzecznik Al-Szabaab, Sheikh Abdiasis Abu Musab w rozmowie z agencją Reutera. Na Twitterze somalijscy talibowie podali, że oficer francuskiego wywiadu Denis Allex, przetrzymywany jako zakładnik od 2009 roku, został zabity w środę o godz. 17.30 czasu polskiego.

Bojownicy poinformowali, że to oni zdecydują, kiedy pliki audio i wideo potwierdzające śmierć Francuza zostaną opublikowane w internecie. Dodali, że decyzja o zabiciu Francuza została podjęta jednomyślnie i nastąpiła po trzech latach "wyczerpujących prób rozpoczęcia negocjacji".

Francuskie ministerstwo obrony utrzymuje, że Allex zginął podczas nieudanej akcji odbicia go z rąk porywaczy w nocy z piątku na sobotę, i oskarża Al-Szabaab o to, że swoimi ostatnimi oświadczeniami manipuluje mediami.

Podczas ataku francuskich komandosów na bazę Al-Szabab w Bulomarer, na południe od somalijskiej stolicy Mogadiszu, zginęło dwóch żołnierzy i 17 rebeliantów.

Allex był agentem francuskich tajnych służb DGSE i został uprowadzony w Mogadiszu podczas oficjalnej misji mającej udzielić wsparcia przejściowym władzom Somalii.

d3hek9v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hek9v
d3hek9v
Więcej tematów