Polska"Solidarność" się obawia - rząd będzie wyjaśniał

"Solidarność" się obawia - rząd będzie wyjaśniał

Prezydium Komisji Krajowej "Solidarności" jest
zaniepokojone sprzecznymi działaniami polskiego rządu, dotyczącymi
ujednolicania standardów socjalnych UE. Szef "S", Janusz Śniadek, zwrócił się w liście do premiera o wyjaśnienie tej sytuacji.

6 lutego 2003 r. polscy delegaci do Konwentu Europejskiego przestrzegli w Brukseli przed poszerzaniem kompetencji Unii Europejskiej w zakresie polityki społecznej i zatrudnienia oraz przed ujednolicaniem standardów socjalnych.

Wyrazili obawę, że - zamiast przyczyniać się do tworzenia nowych miejsc pracy - mogłoby to prowadzić do zbyt szybkiego podniesienia poprzeczki wspólnych standardów, na których osiągnięcie nie byłoby stać nowych państw członkowskich, takich jak Polska.

Na sesji plenarnej konwentu wypowiadali się w tych kwestiach delegatka rządu, minister ds. europejskich Danuta Huebner i delegat Sejmu, były premier Józef Oleksy.

Według "S", były to wypowiedzi sprzeczne z zapisami projektu "Strategii Polityki Społecznej - Praca i Zabezpieczenie Społeczne 2002-2005".

Z projektu sporządzonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i przekazanego partnerom społecznym wynika, że jednym z podstawowych kierunków działania tego resortu, jako koordynatora w procesie przygotowania Polski do struktur europejskich, jest osiąganie przez Polskę standardów międzynarodowych w zakresie rynku pracy i polityki społecznej oraz realizacja programu wieloletniego "Dostosowywanie warunków pracy do standardów Unii Europejskiej" - napisał w liście do premiera szef "S", Janusz Śniadek.

Zaznaczył, że według MPiPS, przewidywanym efektem tego przedsięwzięcia powinna być poprawa sytuacji pracowników objętych ratyfikowanymi dokumentami oraz potwierdzenie możliwości realizacji przez Polskę standardów międzynarodowych.

Zaskoczeniem jest więc, że polscy delegaci do Konwentu Europejskiego na spotkaniu w dniu 6 lutego 2003 r. zaprezentowali stanowisko sprzeczne z w/w projektem, przestrzegając przed poszerzaniem kompetencji UE w zakresie polityki społecznej i zatrudnienia oraz przed ujednolicaniem standardów socjalnych. Niepokoi nas także to, że nawet minister odpowiedzialny za tę dziedzinę wygłasza poglądy zaprzeczające kierunkom działań zapisanym w projekcie strategii - napisał Śniadek.

Według sekretarza KK "S", Józefa Niemca, związek chce, by rząd określił jednoznacznie swoją koncepcję dotyczącą polityki społecznej.

Niech rząd jasno przedstawi swoją koncepcję, czy się opowiada za tym, co było już w Europejskiej Karcie Społecznej podpisanej przez polski rząd i w Strategii - powiedział Niemiec. (and)

Źródło artykułu:PAP
unia europejskasolidarnośćrząd
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)