PolitykaSolidarna Polska złoży projekt ustawy umożliwiającej monitoring w żłobkach

Solidarna Polska złoży projekt ustawy umożliwiającej monitoring w żłobkach

Klub SP złoży projekt ustawy, który umożliwi instalowanie kamer w żłobkach - zapowiedziała posłanka Beata Kempa. Inicjatywa ta jest reakcją na informacje o tym, że opiekunki pracujące w żłobku w Żarach (woj. lubuskie) miały stosować przemocy wobec dzieci.

Solidarna Polska złoży projekt ustawy umożliwiającej monitoring w żłobkach
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Kempa mówiła na konferencji prasowej, że umożliwienie instalowania kamer w żłobkach ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa przebywających tam dzieci.

- Nasze rozwiązanie przewiduje, że dyrektor będzie zobowiązany do zainstalowania monitoringu, czyli kamer we wszystkich pomieszczeniach swojej placówki, czyli żłobka, klubu dziecięcego, na wniosek co najmniej połowy liczby rodziców lub opiekunów prawnych dzieci przebywających w tej placówce - powiedziała.

Dodała, że autorzy projektu przewidują, że "koszty takiej instalacji będą pokrywać solidarnie rodzice lub opiekunowie dzieci i rada gminy, w której dana placówka się znajduje".

Kempa zaznaczyła, że zgodnie z propozycją SP, dzięki specjalnym kodom tylko rodzice dzieci przebywających w danym żłobku będą mogli obserwować obraz z kamer na żywo z pomocą internetu.

Posłanka poinformowała, że jej klub złoży projekt nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech wraz z wnioskiem o rozpatrzenie projektu w trybie pilnym tak, aby ustawa mogła wejść w życie do 1 września br.

W środę media podały informację, że prokuratura w Żarach (Lubuskie) wyjaśnia, czy w tamtejszym żłobku stosowano przemoc wobec dzieci. Zawiadomienie w tej sprawie złożyły dwie matki, a jedna dołączyła do niego nagranie dźwiękowe.

Kobiety zgłosiły się do prokuratury 14 lutego br. Od kilku dni trwają przesłuchania świadków oraz analiza nagrania. Na razie nikomu nie przedstawiono zarzutów - informował w środę rzecznik prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Grzegorz Szklarz.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)