Solidarna Polska pyta o przyczny decyzji personalnych premiera
Czy ostatnie decyzje personalne premiera mają związek z postępowaniem toczącym się w CBA w sprawie nieprawidłowości w jednej z instytucji podległych szefowi rządu - takie pytanie stawia Solidarna Polska. MSW odpowiada, że nic nie wie o takim postępowaniu.
Na sobotnim briefingu lider SP Zbigniew Ziobro powiedział dziennikarzom, że poseł Solidarnej Polski Andrzej Romanek skierował do premiera interpelację dotyczącą m.in. postępowania prowadzonego przez Centralne Biuro Antykorupcyjne przeciwko "jednej ze służb publicznych podlegającej premierowi" w sprawie nieprawidłowości przy przeprowadzeniu przetargu. - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nic nie wie o takim postępowaniu - powiedziała Małgorzata Woźniak, rzecznik MSW.
- Chcemy wiedzieć, jakie są podstawy decyzji personalnych, jakie w ostatnim czasie podejmuje premier Donald Tusk w obszarze działania służb specjalnych i resortów odpowiedzialnych za egzekwowanie bezpieczeństwa i praworządności - mówił Ziobro.
Dodał, że Romanek pyta w interpelacji, "czy jest prawdą, że Centralne Biuro Antykorupcyjne na przestrzeni pewnego czasu prowadzi sprawę związaną z podejrzeniem korupcji, w której badana jest również rola wysokich funkcjonariuszy polskiego państwa, którzy mogliby być tym postępowaniem bardzo zaniepokojeni". Romanek pyta też - relacjonował - czy zmiany personalne w kierownictwie MSW, a także rezygnacja gen. Mariana Janickiego ze stanowiska szefa BOR "pozostają w jakimkolwiek związku z (...) postępowaniem prowadzonym przez CBA w związku z podejrzeniem korupcji przy jednym z przetargów, który dotyczył funkcjonowania tej instytucji".
- Byłoby rzeczą bardzo niedobrą, gdyby premier cokolwiek ukrywał w zakresie przejrzystości funkcjonowania instytucji mu podległych. Jeżeli rzeczywiście toczy się postępowanie w CBA, które stwierdziło nieprawidłowości przy przetargach dotyczących jednej ze służb publicznych podlegających panu premierowi, to myślę, że opinia publiczna powinna otrzymać wszystkie informacje na temat tego postępowania, zwłaszcza, że trwa ono wyjątkowo przewlekle. Zwłaszcza, jeżeli w tym postępowaniu mogą przewijać się osoby znane publicznie, pełniące ważne funkcje publiczne - mówił Ziobro.
Pytany przez dziennikarzy o szczegóły postępowania prowadzonego przez CBA, Ziobro dodał: pojawiły się wiarygodne informacje, że takie postępowanie się toczy bardzo przewlekle i osoby, które zwróciły się z prośbą o interwencję, mają powody obawiać się, że to postępowanie zmierza do tego, aby trafić pod dywan i nie wyjaśnić niczego. Chcemy wiedzieć, czy decyzje personalne premiera mają związek z tym postępowaniem.
- Solidarna Polska, w szczególności poseł Andrzej Romanek, zdecydował się skierować pytania do pana premiera Donalda Tuska, w których dopytuje się, co zamierza on uczynić, aby wreszcie wykrystalizować swoje zamierzenia związane z reformą organów ścigania oraz służb specjalnych, które zapowiadał, a jak twierdził, były też podstawą zmian personalnych w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Chcielibyśmy wiedzieć, co takiego premier zamierza zrobić, aby wywiązać się ze zobowiązań, jakie na nasz kraj nakłada Komisja Europejska w związku z koniecznością przeprowadzenia procedur antykorupcyjnych - dodał Ziobro.