Smutne pokłosie pandemii. Przerażająca liczba prób samobójczych dzieci
Tylko od stycznia do września 2021 roku próby samobójczej dokonało ponad tysiąc nastolatków. Jak zauważa "Dziennik Gazeta Prawna", to znacznie więcej niż przez cały 2020 rok. Wzrosła także sama liczba prób samobójczych zakończonych zgonem.
Rok 2021 jeszcze nie dobiegł końca, a liczba dotychczas dokonanych prób samobójczych nastolatków przeraża. Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", od stycznia do września 2021 roku służby odnotowały ponad tysiąc takich prób wśród dzieci i nastolatków. "DGP" podkreśla, że jest to znacznie większa liczba niż w całym 2020 roku (843 próby) oraz 2019 r. (951) i latach poprzednich: w 2018 i 2017 roku odnotowano po ok. 700 przypadków.
"Analizując policyjne statystyki od 1999 r., widzimy, że nie było gorszego roku. Policja zastrzega, że dane nie są do końca porównywalne. Od 2017 r. zmienił się bowiem sposób ich zbierania, jest bardziej precyzyjny. Ale i tak prawdziwa skala jest w rzeczywistości większa - policja liczy tylko zdarzenia, które zostały do niej zgłoszone" - pisze gazeta.
Przeczytaj też: Atak na Kapitol w USA. Zapadł wyrok ws. "Szamana Q"
Rośnie liczba prób samobójczych wśród dzieci. Winna pandemia i izolacja
"DGP" podkreśla, że to głównie pandemia stoi za zwiększoną liczbą prób samobójczych. Kolejnym z czynników ma być także odizolowanie młodzieży w domach, a następnie konieczność powrotu do tradycyjnej szkoły.
- Wiele dzieci zostało w domach, w których była wcześniej lub nasiliła się z powodu pandemii przemoc - wylicza w rozmowie z "DGP" dr Halszka Witkowska. "Sytuację pogarsza zły dostęp do pomocy – brakuje miejsc w szpitalach psychiatrycznych i psychiatrów dziecięcych" – czytamy dalej w dzienniku.
Gazeta zwraca także uwagę, że podobne problemy wpływają negatywnie również na kondycję psychiczną dzieci w innych państwach, w tym m.in. w Stanach Zjednoczonych, we Francji czy nawet w Kanadzie.
Przeczytaj też: Kryzys na granicy. Kolejna rozmowa Merkel z Łukaszenką
Źródło: PAP/"Dziennik Gazeta Prawna"