Trwa ładowanie...

Smog Warszawa - 23 stycznia. Sprawdź jakość powietrza w stolicy

23 stycznia jakość powietrza w Warszawie nie jest najlepsza. W większości stolicy normy zanieczyszczeń są prawie dwukrotnie przekroczone, a miejscami stężenie szkodliwych pyłów przekracza 200 procent normy. Miasta aglomeracji warszawskiej znajdują się w podobnej sytuacji.

Smog Warszawa - 23 stycznia. Sprawdź jakość powietrza w stolicyŹródło: PAP/EPA
d3ez4kw
d3ez4kw

Smog Warszawa - nie najlepsza jakość powietrza w stolicy

W większości dzielnic stolicy Polski stężenie zanieczyszczeń utrzymuje się na poziomie 160-190 procent dopuszczalnej normy. W takiej sytuacji znajdują się mieszkańcy ścisłego Centrum, Ochoty, Woli, Bemowa, Bielan, Żoliborza, Pragi, Rembertowa, Wesołej, Wawra, Ursynowa i Dolnego Mokotowa.

Niewielką poprawę można odnotować na Włochach, Ursusie i Wilanowie, gdzie poziom pyłu PM10 sięga maksymalnie 150 procent, a PM2.5 180 procent normy.

Z kolei na Służewiu i Białołęce maszyny pomiarowe pokazują, że wskaźniki obu pyłów przekraczają 200 procent normy.

d3ez4kw

Smog Warszawa - podobny poziom zanieczyszczeń w aglomeracji

Miasta aglomeracji warszawskiej są w podobnej sytuacji smogowej co większość stolicy Polski. W Wołominie, Legionowie, Ząbkach, Łomiankach, Piasecznie i Pruszkowie stężenie pyłów PM10 waha się od 160 do 170 procent, a PM2.5 sięga 190 procent dopuszczalnej normy.

Najgorsze powietrze jest w Markach. Tam PM10 jest blisko 200 procent dopuszczalnej normy, a PM2.5 jest powyżej 230 procent.

Niestety, wielce prawdopodobne jest, że sytuacja może się pogarszać. Odradza się spędzanie czasu na zewnątrz.

Czym jest smog?

Smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się powietrza z dymem i spalinami.

Przy sprawdzaniu stężenia smogu zwraca się uwagę na dwa pomiary – PM2.5, czyli aerozole atmosferyczne, których w powietrzu nad Polską jest dużo, a także PM10 – są to substancje toksyczne związane z procesami spalania.

d3ez4kw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ez4kw
Więcej tematów