Smog Warszawa - 23 stycznia. Sprawdź jakość powietrza w stolicy
23 stycznia jakość powietrza w Warszawie nie jest najlepsza. W większości stolicy normy zanieczyszczeń są prawie dwukrotnie przekroczone, a miejscami stężenie szkodliwych pyłów przekracza 200 procent normy. Miasta aglomeracji warszawskiej znajdują się w podobnej sytuacji.
23.01.2019 | aktual.: 20.02.2019 10:08
Smog Warszawa - nie najlepsza jakość powietrza w stolicy
W większości dzielnic stolicy Polski stężenie zanieczyszczeń utrzymuje się na poziomie 160-190 procent dopuszczalnej normy. W takiej sytuacji znajdują się mieszkańcy ścisłego Centrum, Ochoty, Woli, Bemowa, Bielan, Żoliborza, Pragi, Rembertowa, Wesołej, Wawra, Ursynowa i Dolnego Mokotowa.
Niewielką poprawę można odnotować na Włochach, Ursusie i Wilanowie, gdzie poziom pyłu PM10 sięga maksymalnie 150 procent, a PM2.5 180 procent normy.
Z kolei na Służewiu i Białołęce maszyny pomiarowe pokazują, że wskaźniki obu pyłów przekraczają 200 procent normy.
Smog Warszawa - podobny poziom zanieczyszczeń w aglomeracji
Miasta aglomeracji warszawskiej są w podobnej sytuacji smogowej co większość stolicy Polski. W Wołominie, Legionowie, Ząbkach, Łomiankach, Piasecznie i Pruszkowie stężenie pyłów PM10 waha się od 160 do 170 procent, a PM2.5 sięga 190 procent dopuszczalnej normy.
Najgorsze powietrze jest w Markach. Tam PM10 jest blisko 200 procent dopuszczalnej normy, a PM2.5 jest powyżej 230 procent.
Niestety, wielce prawdopodobne jest, że sytuacja może się pogarszać. Odradza się spędzanie czasu na zewnątrz.
Czym jest smog?
Smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się powietrza z dymem i spalinami.
Przy sprawdzaniu stężenia smogu zwraca się uwagę na dwa pomiary – PM2.5, czyli aerozole atmosferyczne, których w powietrzu nad Polską jest dużo, a także PM10 – są to substancje toksyczne związane z procesami spalania.