Trwa ładowanie...

Smog to efekt grzechu ekologicznego. Krucjata ojca Stanisława

O. Stanisław Jaromi, chrześcijański ekolog, autor książki „Boska ziemia” rusza do walki z krakowskim smogiem. Podczas festiwalu #ECOwCENTRUM w krakowskim Kinie Kijów namawia do ekologicznego nawrócenia.

Share
Smog to efekt grzechu ekologicznego. Krucjata ojca Stanisława
Źródło: freeimages.com, fot: freeimages
d3pvwqs

Mimo czarnego smogowego PR-u Kraków jest liderem zwalczania smogu w Małopolsce. Od wprowadzenia zakazu stosowania paliw stałych jakość powietrza w Krakowie się polepszyła. Wciąż problem stanowią jednak gminy tzw Obwarzanka Krakowskiego.

1 proc. nie 0,1 proc.

- Chcemy namówić wszystkie podkrakowskie gminy do tego, by przynajmniej 1% budżetu przeznaczyć na wymianę pieców. 1% to wielkie przyspieszenie tego procesu. Dzisiaj gminy wydają średnio 0,1% własnego budżetu. – apeluje w trakcie festiwalu #ECOwCENTRUM wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

– W Małopolsce jest około czterech milionów domów, które są ogrzewane węglem i drewnem, większość to kotły, które nie spełniają standardów emisyjnych. Robimy badania i pytamy mieszkańców, co w najbliższym czasie chcieli zrealizować, zmienić w swoim domu. Wymiana pieca ciągle nie jest w pierwszej dziesiątce. Ważniejszy jest zakup nowego samochodu czy telewizora. W ten sposób walki o czyste powietrze nie wygramy.

d3pvwqs

Ekologiczni grzesznicy

Dlatego władze Małopolski mocno stawiają na edukację w zakresie ekologii. Do krucjaty o lepsze powietrze dołączył o. Stanisław Jaromi, który popularyzuje postulaty podnoszone przez papieża Franciszka, który trucicieli Ziemi nazywa wprost – ekologicznymi grzesznikami.

Do siedmiu grzechów głównych należy chciwość i zachłanność, które są przeciwstawieniem ekologicznego, umiarkowanego stylu życia – komentuje badania władz Województwa Małopolskiego franciszkanin

- Papież przeciwstawia się w niej nadmiernemu konsumpcjonizmowi, mówi o postępującej degradacji środowiska. Jako działania antyekologiczne wymienia m.in. marnotrawienie żywności, zasobów przyrodniczych i energetycznych. Zachęca m.in. do ograniczenia używania tworzyw sztucznych i papieru, do rezygnacji z konsumpcjonizmu, ograniczenia spożycia produktów zwierzęcych.

Krakowskie Kino Kijów wyszło naprzeciw oczekiwaniom ekologów otwierając na dwa dni swoje podwoje na bezpłatne ekolekcje dla młodzieży i dorosłych.

Wykłady i warsztaty połączono z pokazami filmów takich jak „Ginący Świat” w reż. LOUIE PSIHOYOSA, „Zjedz to!” w reż. GRANTA BALDWINA, czy „Więcej niż miód” nominowanego do Oskara - MARKUSA IMHOOFA.

W ramach Festiwalu „ECOwCENTRUM” zaprezentowali się też młodzi artyści z ASP pokazując ekologiczną sztukę użytkową.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d3pvwqs

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pvwqs
d3pvwqs
Więcej tematów