Smog. Jakość powietrza 7 grudnia. Polska czerwonym punktem na mapie Europy
W czwartek 7 grudnia 2023 stan jakości powietrza w wielu regionach uległ pogorszeniu. Niektóre stacje informują o przekroczeniu dopuszczalnych norm pyłów nawet o kilkaset procent. Najgorsza jakość powietrza jest na południu i zachodzie - smog występuje jednak w całym kraju.
07.12.2023 08:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wraz z nastaniem chłodu i zimowych warunków jakość powietrza w Polsce uległa pogorszeniu. W czwartek 7 grudnia o poranku wiele stacji pomiarowych poinformowało przekroczeniu norm stężenia pyłów zawieszonych PM 2,5 oraz PM 10. Gdzie sytuacja jest najgorsza?
Smog w Polsce. 7 grudnia 2023. Tu jakość powietrza jest zła
Jak informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, w czwartek 7 grudnia o poranku najgorsza jakość powietrza występowała na południu oraz zachodzie Polski. Jako "bardzo złe" określone zostały pomiary, wykonane przez stacje w Dębicy, Nowym Targu, Zakopanem, Kłodzku, Międzyrzeczu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Złej jakości powietrza powinni spodziewać się również mieszkańcy dużych miast i ich okolic. Jak informuje serwis Airly, w Krakowie norma PM2,5 została przekroczona nawet o 559 procent a norma PM10 - o 217 procent. W Rybniku jedna ze stacji odnotowała przekroczenie norm PM2,5 o 565 procent a PM10 o 209 procent.
W Opolu jedna ze stacji wskazała na przekroczenie norm PM2,5 o 755 proc. a norm PM10 o 291 procent. We Wrocławiu na stacji GIOŚ odnotowano przekroczenie normy PM2,5 o 444 procent.
Smog w czwartek 7 grudnia występuje również w miastach położonych w woj. lubuskim oraz zachodniopomorskim. Nieco lepsza sytuacja występuje w centrum, na północy i wschodzie kraju - mimo tego stacje również odnotowały przekroczenie norm jakości powietrza.
Smog. Zła jakość powietrza wywiera wpływ na zdrowie
Smog to mieszanka szkodliwych zanieczyszczeń. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, są to wszelkie chemiczne, biologiczne lub fizyczne składniki oraz czynniki, które zmieniają naturalny skład powietrza.
Smog stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Wchodzące w jego skład szkodliwe związki chemiczne mogą doprowadzić do alergii, astmy, chorób układu oddechowego oraz nowotworów. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia "wysokie stężenia zanieczyszczeń pyłowych powietrza atmosferycznego są jednym z głównych czynników środowiskowych wywierających szkodliwy wpływ na zdrowie populacji. Szkodliwość pyłu dla zdrowia osób eksponowanych związana jest ściśle z wielkością i składem chemicznym ziaren".