Trwa ładowanie...
d17tfc5

Śmiertelny wirus z Chin. Rozprzestrzenia się błyskawicznie. Komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Coraz więcej ofiar koronawirusa. Według najnowszych doniesień nie żyje już 26 osób. Zarażonych jest już 830 osób. Komunikat w tej sprawie wydał Główny Inspektorat Sanitarny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wirus z Chin rozprzestrzenia się błyskawicznie
Wirus z Chin rozprzestrzenia się błyskawicznie (East News)
d17tfc5

Cały czas rośnie liczba osób zarażonych nowym wirusem z Chin. Według najnowszych doniesień zmarło już 26 osób, a ponad 800 jest zarażonych. Wirus przekroczył granice Chin. Wykryto go też w Tajlandii, Korei Południowej, Singapurze, USA i Arabii Saudyjskiej, a także w Wietnamie oraz Japonii. Pojawiło się także ryzyko, że wirus dotarł już do Europy. Pierwsze osoby z podejrzeniami zarażenia trafiły bowiem do szpitali w Wielkiej Brytanii. Także do szpitala w Finlandii zgłosiło się dwóch turystów z chińskiego Wuhan, którzy mają objawy zarażenia - informuje RMF FM.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat, w którym informuje, że potwierdzono przenoszenie się wirusa z człowieka na człowieka, choć nie wiadomo dokładnie w jaki sposób się to dzieje. Cały czas nie jest też znane źródło pochodzenia śmiertelnego wirusa.

Po posiedzeniu Komisji Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Szczepień Ochronnych w sprawie nowego koronawirusa 2019-nCoV wydano zalecenia skierowane do pracowników ochrony zdrowia. Wśród nich są też szczepienia przeciwko grypie. Na stronie GIS czytamy także: "Zaleca się osobom powracającym z miasta Wuhan, u których występują objawy przypominające ciężką grypę, zgłoszenie się do izby przyjęć oddziału zakaźnego i poinformowanie o odbytej podróży. Pozostałe osoby powracające z innych miast w Chinach oraz innych krajów azjatyckich, w przypadku pojawienia się objawów przypominających grypę, powinny pozostawać pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej".

d17tfc5

Główny Inspektorat Sanitarny zapewnia także, że na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną.

Koronawirus. Śmiertelne zagrożenie. Jak się bronić?

Jak z kolei informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie, pierwsze przypadki zachorowań zarejestrowano pod koniec grudnia 2019 r. w dużym mieście Wuhan w południowych Chinach. Ze wstępnych wyników badań laboratoryjnych wynika, że "czynnikiem etiologicznym jest nowy koronawirus (2019-nCoV)". Pierwsze zachorowania powiązano z przebywaniem na targu ryb i owoców morza Seafood City w Wuhan, który został zamknięty w dniu 1 stycznia 2020 r.

Chorobę wywołuje genetycznie nowy odzwierzęcy koronawirus, podobny do wirusów SARS i MERS.

d17tfc5

"Koronawirusy to duża rodzina wirusów, z których niektóre powodują choroby układu oddechowego u ludzi, a inne krążą wśród zwierząt, w tym wielbłądów, kotów i nietoperzy. Czasami koronawirusy zwierząt mogą ewoluować i infekować ludzi, a następnie rozprzestrzeniać się między ludźmi, tak jak obserwowano to w przypadku zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS) i zespołu oddechowego na Bliskim Wschodzie (MERS)" - czytamy na stronie MPWIS.

Jednocześnie 25 stycznia w Chinach zaczyna się Nowy Rok. Wówczas Chińczycy masowo odwiedzają swoje rodziny i bliskich i ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w tym czasie drastycznie wzrasta.

d17tfc5

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Sondaż. "Bardzo ciekawa druga tura"

d17tfc5

Podziel się opinią

Share

d17tfc5

d17tfc5
Więcej tematów