Śmiertelny wirus w Grecji. Gorączka Zachodniego Nilu przenoszona przez komary.
Greckie centrum ds. kontroli i prewencji chorób, Keelpno podało, że w ciągu ostatnich 48 godzin trzy osoby zmarły na skutek zakażenia wirusem powodującym gorączkę Zachodniego Nilu. Śmiertelny wirus przenoszony jest przez komary.
Wirus gorączki Zachodniego Nilu w Grecji.
Jak podaje Keelpno – greckie centrum ds. kontroli i prewencji chorób, od końca maja do 9 sierpnia doszło już do 90 przypadków zakażeń wirusem gorączki Zachodniego Nilu. Spośród zarażonych osób 48 miało poważne choroby mózgu, a 12 przeszło jedynie delikatną infekcję. W przeciągu ostatnich 48 godzin w greckich szpitalach zmarły trzy osoby. Lekarze nie wykluczają, że będzie więcej ofiar.
Wirus gorączki Zachodniego Nilu – objawy.
Większość osób zarażonych wirusem powodującym gorączkę Zachodniego Nilu przeważnie nie ma objawów. Jeśli organizm jest osłabiony i dochodzi do rozwinięcia się choroby to symptomy pojawiają się w okresie od 2 do 15 dni od zarażenia. Gorączka Zachodniego Nilu w lekkiej postaci może dawać objawy podobne do grypy. Wystąpią wtedy: gorączka, ból głowy, bóle mięśni, powiększenie węzłów chłonnych i drobna wysypka. W cięższych przypadkach mogą pojawić się nudności, wymioty, zaburzenia koordynacji i świadomości. Jeśli wirus przedostanie się do mózgu to zakażenie może być śmiertelne. Wirus gorączki Zachodniego Nilu może wtedy wywołać zapalenie opon mózgowych czy zapalenie mózgu.
Śmiertelny wirus gorączki Zachodniego Nilu przenoszony jest przez komary.
Greckie służby medyczne zalecają mieszkańcom Aten stosowanie środków odstraszających komary oraz noszenie długich spodni, ponieważ wirus przenoszony jest przez komary Culex. W grupie największego ryzyka osób podatnych na zakażenie są osoby w podeszłym wieku oraz chorzy na cukrzycę.
Nie opracowano jeszcze szczepionki na wirus gorączki Zachodniego Nilu. Naukowcy zwracają uwagę, że powrót wirusa może być wyjątkowo groźny.