Śmierć na przejeździe kolejowym - trzy osoby nie żyją
Dwaj chłopcy w wieku 14 i 15 lat oraz 60-letni kierowca zginęli w wyniku zderzenia autobusu
przewożącego dzieci z pociągiem relacji Szczecin-Lublin w
miejscowości Władzin niedaleko Mińska Mazowieckiego. 11 rannych
dzieci i ich opiekunkę przewieziono do szpitali w Mińsku
Mazowieckim i Otwocku.
Wcześniej m.in. straż pożarna informowała o czterech ofiarach. Jak wyjaśnił insp. Wojciech Pasieczny z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, omyłkowa informacja pojawiła się, gdy jedno z dzieci straciło przytomność w karetce.
Dlaczego wjechał pod pociąg?
Na razie nie wiadomo, dlaczego autobus wjechał pod pociąg na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Sprawę wyjaśniać będzie komisja kolejowa, policja i prokuratura. Na miejscu zabezpieczono m.in. tachograf z autobusu. Przejazd znajduje się w odległości ok. 50 metrów od lasu, jest oznaczony i dobrze widoczny.
Podczas wypadku doszczętnie zniszczony został przód autobusu. Siła uderzenia obróciła pojazd i odrzuciła go o kilka metrów. Kierowca wypadł z autobusu. Wrak podniesiono dopiero ok. godz. 18.00. Obecnie trwa usuwanie lokomotywy.
Na miejscu zginęły trzy osoby. Siedmioro rannych dzieci zostało przewiezionych do szpitala w Mińsku Mazowieckim, czworo i opiekunka do szpitali w Otwocku. Jak dowiedziała się PAP w szpitalach powiatowym i przy ul. Konarskiego w Otwocku, stan dzieci i opiekunki jest stabilny, wszyscy są przytomni. Lekarz dyżurny ze szpitala w Mińsku poinformował natomiast, że życiu żadnego z dzieci, które tam trafiły nie zagraża niebezpieczeństwo. Jedno jest w stanie ciężkim - ma obrażenia miednicy.
Ok. 30 pasażerów
W autobusie mogło znajdować się ok. 30 osób, głównie dzieci z gimnazjum i technikum (z Kołbieli). Na miejsce wypadku przyjechał dyrektor gimnazjum i wójt.
Jak poinformowała rzeczniczka InterCity Anna Rosiek, dla pasażerów pociągu zorganizowano komunikację zastępczą. Autobusami zostali przewiezieni do Pilawy, skąd następnie pociągiem pojechali do Lublina. Trasa będzie zablokowana prawdopodobnie do późnego wieczora.
Informacje o stanie zdrowia rannych można uzyskać w szpitalach: w Otwocku przy ul. Batorego - tel. (22) 779 50 41 wew. 303, przy ul. Konarskiego - tel. (22) 779 40 31, w Mińsku Mazowiecki przy ul. Szpitalnej 37 - tel. (25) 758 30 01.
W lutym Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport o przejazdach kolejowych. Wynika z niego, że przejazdy kolejowe w Polsce są słabo zabezpieczone a stan ich bezpieczeństwa systematycznie się pogarsza. W 2002 r. doszło na nich do 254 wypadków, a w 2003 r. do 266, z czego na przejazdach strzeżonych liczba wypadków wynosiła w roku 2002 - 21, a w 2003 - 25.