Trwa ładowanie...

Śmierć Dawida Kosteckiego. Prof. Ćwiąkalski: "można rozważyć ponowną sekcję zwłok"

Nowe wiadomości dotyczące śmierci Dawida Kosteckiego. Na ciele 38-letniego pięściarza odnaleziono dwa ślady, które przypominają nakłucia - podaje "Gazeta Wyborcza". Miały jednak nie zostać zbadane podczas sekcji zwłok. - To może nasuwać wątpliwości - ocenił w rozmowie z WP prof. Zbigniew Ćwiąkalski.

Share
Śmierć Dawida Kosteckiego. Prof. Ćwiąkalski: "można rozważyć ponowną sekcję zwłok"Źródło: East News, fot: Tomasz Jagodziński
dlv2obb

O ustaleniach poinformowała "Gazeta Wyborcza". Dziennik podał, że na ciele Dawida Kosteckiego odkryto dwa małe ślady nakłucia na szyi. Tak ma wynikać ze służbowej notatki prokuratora Wojciecha Kapuścińskiego, do której dotarła "GW".

Ponowna sekcja zwłok Dawida Kosteckiego z urzędu

Prof. Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości i prokurator generalny nie ma wątpliwości, że sprawa powinna zostać zbadana dokładnie i wielowątkowo.

- Z całą pewnością jeśli takie ślady są, to one powinny być w trakcie sekcji zwłok ujawnione i opisane, ale także powinny być pobrane płyny ustrojowe z organizmu zmarłego, żeby ustalić czy tam nie było jakichś środków odurzających, alkoholu albo farmaceutyków w jego krwi lub moczu – powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską prof. Ćwiąkalski.

dlv2obb

Zobacz także: Robert Biedroń wyklucza poparcie Romana Giertycha w wyborach do Senatu

Dodał, że poniedziałkowe doniesienia medialne "nasuwają różne wątpliwości". - Sekcja zwłok powinna być powtórzona, moim zdaniem, przez innych specjalistów – zaznaczył nasz rozmówca.

Były minister sprawiedliwości i prokurator generalny dodał, że "jeśli prokurator już przy pierwszych oględzinach stwierdził, że takie ślady są, to byłoby bardzo dziwne, że patomorfolodzy ich nie zauważyli. Także z całą pewnością mogłoby to świadczyć o niedokładnym badaniu".

dlv2obb

- Do tego typu informacji zawsze trzeba podchodzić ostrożnie i krytycznie, bo sensacje najłatwiej się sprzedają - zaznacza były prokurator generalny.

Na pytanie o powtórną sekcję zwłok, prof. Ćwiąkalski wyjaśnił, że powinna się odbyć z urzędu, bez składania wniosku przez rodzinę zmarłego.

- Najpierw należy ustalić, kto stwierdził ślady. Czy rodzina już po wydaniu zwłok czy, jak czytam, miał to stwierdzić już prokurator przy oględzinach. Wszystko to wymaga szczegółowego wyjaśnienia – podkreślił były minister sprawiedliwości.

Oświadczenie pełnomocników rodziny Dawida Kosteckiego i przełożony pogrzeb

W poniedziałek pełnomocnicy rodziny Dawida Kosteckiego opublikowali oświadczenie na temat działań prokuratury. Bliskich zmarłego pięściarza reprezentują Roman Giertych i Jacek Dubois.

dlv2obb

Adwokaci przekazali m.in. że sportowiec obawiał się transportu do aresztu śledczego na warszawskiej Białołęce. "Według relacji rodziny Dawid Kostecki nie chciał zostać przetransportowany do Warszawy, gdzie miał zeznawać w innej sprawie i czuł się w Areszcie Śledczym na Białołęce zagrożony" – napisali pełnomocnicy w specjalnym komunikacie.

Ciało Dawida Kosteckiego odnaleziono w celi aresztu na warszawskiej Białołęce 2 sierpnia rano. 38-letni zawodnik, według oficjalnych informacji przekazanych przez Służbę Więzienną, miał popełnić samobójstwo.

- Powiesił się na pętli z prześcieradła, leżąc w łóżku pod kocem. Uniemożliwiło to natychmiastową reakcję współosadzonych - poinformowała ppłk Elżbieta Krakowska, rzecznik prasowy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.

Prokuratura: śledztwo prowadzone jest z należytą starannością

Do poniedziałkowej publikacji "GW" odniosła się Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Jej rzecznik Marcin Saduś podkreśla, że prokurator dostał w piątek, 9 sierpnia, opinię biegłych, którzy przeprowadzili oględziny i sekcję zwłok Dawida Kosteckiego.

Z dokumentów wynika, że "każdy ślad na ciele denata był zweryfikowany przez biegłych, którzy stanowczo wskazali jednoznaczną przyczynę śmierci Dawida Kosteckiego". - W opinii nie stwierdzono żadnych zmian urazowych wskazujących na stoczoną walkę bądź aktywną obronę - zaznaczył prokurator.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dlv2obb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlv2obb
Więcej tematów