Trwa ładowanie...
niemowlę

Śmierć 6-miesięcznego Maksymiliana. Zarzut zabójstwa usłyszał znajomy rodziny

40-letni Grzegorz B. usłyszał zarzut zabójstwa 6-miesięcznego Maksymiliana. Mężczyzna będzie też odpowiadać za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad jego 2,5-letnią siostrą Leną.

Share
Śmierć 6-miesięcznego Maksymiliana. Zarzut zabójstwa usłyszał znajomy rodziny
Źródło: Fotolia
d2jioo4

Prokuratura ujawnia wstrząsające okoliczności śmierci 6-miesięcznego Maksymiliana, który w sobotę trafił do szpitala z ciężkimi obrażeniami ciała. Okazuje się, że za jego śmierć odpowiada znajomy rodziców. Co więcej, mężczyzna przyznał się także do znęcania się nad starszą 2,5-letnią siostrą chłopczyka.

40-latek - jak informuje prokurator Łukasz Harpula z Prokuratury Okregowej w Rzeszowie - przyznał się do tego, że mógł spowodować śmierć chłopczyka, ale utrzymuje, że obrażenia, jakich dziecko doznało, były przypadkowe. Przyznał się też do wielokrotnego znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad obecnie 2,5-letnią dziewczynką. Mówił, że z niezrozumiałych dla siebie powodów nienawidzi tego dziecka, że sprawiało mu przyjemność zadawanie jej bólu oraz to, że dziecko się go boi.

Layer 1
Są takie chwile, kiedy serce pęka... Nikt nic... Wrr... Nie tylko możemy, musimy być czujni i zawsze reagować, nawet z przesadą, profilaktycznie, dla dzieci. Chłopiec już odszedł, dziewczynka wymaga pomocy - nie tylko medycznej. Zleciłem z urzędu interwencję RPD. Tylu wspaniałych dorosłych marzy najbardziej na świecie, żeby w ich domu zagościło dziecko
Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak

W czasie przesłuchania przyznał, że ją podduszał, szarpał, ale starał się to robić tak, aby zostawiać jak najmniej śladów na ciele dziecka. Mówił też, że być może przypadkowo poparzył Lenę papierosem.

d2jioo4

Prokurator wyjaśnił, że mężczyzna był zaprzyjaźniony z rodziną, a wcześniej był pracodawcą ojca dzieci. -Matka pozostawała pod jego bardzo silnym wpływem. Gdy nieraz zauważyła jakieś zasinienia na ciele Leny, albo to, że dziecko się go boi, podejrzany zawsze znalazł jakieś wyjaśnienie, w które matka bezkrytycznie wierzyła - zaznaczył prokurator.

Grzegorz B. mówił też, że chętnie zostawał sam z dziećmi, jako opieka, aby móc znęcać się nad dziewczynką.

- Tak też było tym razem. Poprosił matkę dzieci, by wyświadczyła mu przysługę i poczekała na stacji benzynowej na kogoś, kto ma rzekomo oddać mu pieniądze. Chodziło o to, aby jak najdłużej nie było jej w domu, i by on mógł w tym czasie znęcać się nad Leną - mówił prokurator.

W czasie jego pobytu w domu z dziećmi matka zdenerwowana tym, że rzekomy dłużnik się nie zjawia dzwoniła do Grzegorza B., co z kolei zdenerwowało jego.

d2jioo4

- Jak wyjaśniał, w tym czasie jeszcze niemowlę zaczęło płakać. On chcąc uciszyć dziecko wyjął je z łóżeczka i wtedy malec miał mu wypaść z rąk, uderzając głową o podłogę. Stracił przytomność i mężczyzna - jak twierdzi - usiłował go reanimować, ale nie umiał. Przyznał, że dziecko w tym czasie mogło jeszcze kilkakrotnie uderzyć głową o podłogę - opowiadał Harpula.

Zaznaczył jednocześnie, że zostanie przeprowadzona sekcja zwłok Maksymiliana, która zweryfikuje, czy obrażenia, jakich dziecko doznało, mogły być przypadkowe. Ponadto ocenił, że nie ma wątpliwości, że Lena przez długi czas była ofiarą przemocy.

Grzegorz B. w czasie nocnego przesłuchania w prokuraturze początkowo wypierał się jakiekolwiek związku ze sprawą, ale po przedstawieniu mu kilku dowodów zdecydował się współpracować i złożył wyjaśnienia.

Zobacz także: Dziecko zamknięte w nagrzanym samochodzie. Zobacz, co robić

W nocy zostały mu przedstawione zarzuty. Później odbyła się jeszcze wizja lokalna, w czasie której szczegółowo pokazał i opisał wydarzenia.

d2jioo4

Niemowlę trafiło do rzeszowskiego szpitala w piątkowe popołudnie. Karetkę do chłopczyka wezwała jego matka, gdy zauważyła, że dziecko nie daje oznak życia. Dzięki akcji reanimacyjnej podjętej jeszcze na miejscu i później kontynuowanej w szpitalu udało się przywrócić czynności życiowe chłopca. Jednak jego stan lekarze określali jako krytyczny. Chłopczyk miał liczne obrażenia ciała, w tym dwa pęknięcia czaszki, krwiak wewnątrz mózgu, połamane żebra. W sobotę po południu dziecko zmarło.

Prokurator jeszcze w niedzielę mówił, że „obrażenia chłopczyka wskazują, że albo został uderzony jakimś narzędziem, albo też nim uderzono np. o ścianę”.

Do szpitala w piątek trafiła także 2,5-letnia siostra chłopca, u której funkcjonariusze również zauważyli obrażenia, jednak nie zagrażają one życiu.

d2jioo4

W związku ze sprawą jeszcze w piątek zostali zatrzymani rodzice chłopca: 23-letnia matka i 26-letni ojciec, a w sobotę - Grzegorz B. Rodzice dzieci nie mieszkali razem, mąż wyprowadził się z domu kilka tygodni temu. Rodzina miała założoną niebieską kartę.

Matka została w niedzielę przesłuchana i złożyła wyjaśnienia. Usłyszała też wtedy zarzut zabójstwa dziecka. Później pojawiły się nowe dowody i sytuacja uległa zmianie; kobieta obecnie jest świadkiem w sprawie, podobnie jak ojciec dzieci. Oboje po przesłuchaniu zostali w niedzielę wieczorem zwolnieni do domu.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie.

d2jioo4

Podziel się opinią

Share
d2jioo4
d2jioo4
Więcej tematów