Trwa ładowanie...
15-07-2015 17:09

Słoweńska grupa Laibach zagra dwa koncerty w Korei Płn.

Legenda muzyki industrialnej i awangardy, znana ze swych prowokacji słoweńska grupa Laibach, zagra w sierpniu dwa koncerty w stolicy Korei Północnej, Pjongjangu - poinformowały źródła związane z promocją minitrasy zatytułowanej "Dzień Wyzwolenia".

Słoweńska grupa Laibach zagra dwa koncerty w Korei Płn.Źródło: PAP, fot: Rafał Nowakowski
d3nseg1

Koncerty, organizowane przez norweskiego artystę Mortena Travika, który w ciągu trzech lat około dwudziestu razy odwiedził Koreę Północną, zaplanowano na 19 i 20 sierpnia. Laibach ma zagrać dla około 2 tysięcy ludzi i ma być pierwszym zagranicznym zespołem, który wystąpi w komunistycznej Korei - informuje portal BBC News.

- Spośród wszystkich zespołów rockowych i popowych Laibach jest idealny, aby zagrać jako pierwszy w Korei Północnej - powiedział agencji AFP Traavik, który zamierza nakręcić film dokumentalny z trasy.

- Laibach może być postrzegany zarówno jako grupa potępiająca totalitaryzm, jak i grupa go wychwalająca - oświadczył muzyk, argumentując że "sztuka ma przywilej niejednoznaczności i może wyrażać kilka rzeczy na raz".

d3nseg1

Jak tłumaczy Ivan Novak z zespołu, "koncert w Korei Północnej może być jak doświadczenie utopii". - My zawsze dobrze czuliśmy, jeśli chodzi o wszelkie formy utopii - dodał.

Biuro podróży Koryo Tours, mające siedzibę w Pekinie i należące do nielicznych operatorów turystycznych, którzy otrzymali od północnokoreańskich władz zezwolenie na działalność, oferuje wyjazd do Korei Płn. na cztery dni, w tym na dwa koncerty Laibacha. Jednak - jak zastrzegło biuro na swej stronie internetowej - koncerty "nie są gwarantowane w stu procentach".

Powstały w 1980 r. Laibach jest uważany za jedną z najbardziej znanych grup artystycznych byłego obozu komunistycznego. Laibach to skrzydło muzyczne interdyscyplinarnego kolektywu artystycznego Neue Slowenische Kunst (NSK), który stał na czele ruchów artystycznych w Europie Wschodniej.

W dawnej Jugosławii Laibach, uznany za wywrotowy, kilkakrotnie był obejmowany oficjalnym zakazem działalności. Grupa w swojej twórczości często sięga do motywów wykorzystywanych w marszach wojskowych, symboli totalitarnych, estetyki faszystowskiej, podkreślając w ten sposób zagrożenia związane z totalitaryzmem.

d3nseg1

Słoweński socjolog, krytyk kultury, marksista Slavoj Żiżek określił działanie artystyczne Laibacha jako "rozbijanie systemu nie poprzez jego ironiczną imitację, ale poprzez przesadne utożsamianie się z nim".

Twórczością Laibacha inspirował się m.in. niemiecki Rammstein.

W sferze popkultury zespół zasłynął coverami słynnych utworów z list przebojów. Najbardziej znane to m.in. "Life Is Life" zespołu Opus, "Symphaty For The Devil" Rolling Stonesów czy "Across The Universe" The Beatles.

Termin minitrasy zatytułowanej "Dzień Wyzwolenia" zbiega się obchodami 70. rocznicy wyzwolenia Półwyspu Koreańskiego spod okupacji japońskiej.

d3nseg1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nseg1
Więcej tematów