Trwa ładowanie...
24-02-2009 08:24

Słowa uznania dla żołnierzy to za mało

Wiele mówiło się ostatnio o żołnierzach pełniących służbę w misjach wojskowych poza granicami kraju. Różne to były słowa - od posądzania o zbrodnie po ciepłe i pełne uznania. Warto tu przypomnieć starą zasadę: słowa nic nie kosztują. Pisano w różnych mediach o brakach w sprzęcie, o kiepskim umundurowaniu i wielu ważnych czy mniej ważnych mankamentach. To słowa. Czyny, czyli stanowienie prawa regulującego przypadki z życia żołnierzy, a uczestników misji szczególnie, pozostają w sferze marzeń.

Słowa uznania dla żołnierzy to za mało
d1lf9vm
d1lf9vm

Chcę zająć się jednym, dotychczas niezauważonym przez nikogo: fragmentem prawa, regulującego zasady przyznawania i wypłacania rent i emerytur żołnierzom zawodowym. Zasady te reguluje ustawa z 10 grudnia 1993 roku o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin. Artykuł siódmy tej ustawy, w sposób niebudzący żadnych wątpliwości, wyklucza łączenie świadczeń określonych wojskowych ze świadczeniami z ubezpieczenia społecznego.

Co to oznacza? Otóż jeżeli żołnierz zawodowy ulegnie wypadkowi, w związku ze służbą wojskową, wojsko po orzeczeniu inwalidztwa ( I, II, lub III grupy) będzie wypłacać mu rentę wojskową w zależności od przyznanej grupy. I grupa - 80% ostatniego wynagrodzenia, II grupa - 70%, a III - 40% ostatniego uposażenia wraz ze stałymi dodatkami. Ponadto renta poszkodowanego żołnierza zwiększona zostaje o 10% jako rekompensata za zaistniały wypadek.

Uważam, że jest to godziwe potraktowanie poszkodowanego w wypadku żołnierza zawodowego. Problem pojawia się później. Często za kilka lub kilkanaście lat. Po zwolnieniu z wojska poszkodowany w wypadku żołnierz zawodowy rozpoczyna nowe życie. Kształci się, przeszkala, zdobywa nowy zawód i podejmuje pracę w cywilu. Jak każdy pracujący, co miesiąc płaci składki na ubezpieczenie. Jest dzielny, często walczy z kalectwem, pokonując wiele życiowych barier.

Pewnego dnia osiąga wiek emerytalny. Wtedy zaczyna działać ustawa o zaopatrzeniu żołnierzy zawodowych. Złożony w ZUS wniosek o emeryturę wraca z klauzulą: albo świadczenie z wojska, albo z ZUS. To nic, że całe lata płacił pełną składkę. Tak zwany zbieg świadczeń po prostu się nie należy.

d1lf9vm

Gdyby poszkodowanym był żołnierz służby zasadniczej to na mocy innej ustawy ( o inwalidach wojennych i wojskowych) mógłby z prawa do zbiegu świadczeń korzystać. Warto dodać, że taki sam problem mają wszyscy zawodowi mundurowi: policjanci, straż graniczna, ABW, i inne.

Wszyscy pozostali ubezpieczeni w ZUS i KRUS mogą korzystać z prawa do zbiegu świadczeń. Czemu system nie lubi swoich obrońców i taktuje ich znacznie gorzej niż pozostałych obywateli? To pytanie kierowałem do szefa MON i do komisji obrony narodowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Nikt z wymienionych adresatów nie podjął tego tematu.

Władysław Gibas

d1lf9vm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lf9vm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj