Co z "zamachem stanu"? Zwrot w sprawie dokumentów
Do sekretariatu prokuratora generalnego zostały złożone dokumenty związane ze śledztwem w sprawie "zamachu stanu" - przekazała w poniedziałek rzeczniczka prokuratora, prok. Anna Adamiak.
Prok. Adamiak powiedziała Polskiej Agencji Prasowej, że w poniedziałek dokumenty zostały złożone do sekretariatu Prokuratorii Generalnej w Warszawie.
W czwartek prok. Adamiak informowała, że z ustaleń prokuratury wynika, iż 3 lutego pracownik Trybunału Konstytucyjnego osobiście przyjechał do siedziby Prokuratury Krajowej, a następnie złożył zamkniętą kopertę w sekretariacie zastępcy prokuratora generalnego Michała Ostrowskiego. Natomiast w czwartek do sekretariatu Prokuratorii Generalnej wpłynęło pismo od prok. Ostrowskiego informujące o wszczęciu postępowania z wnioskiem o zarejestrowanie tego pisma.
Śledztwo w sprawie "zamachu stanu"
W ubiegłym tygodniu prezes TK Bogdan Święczkowski poinformował o złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa zamachu stanu przez premiera Donalda Tuska, ministrów oraz parlamentarzystów.
Według prezesa TK przestępstwo polega na tym, że od 13 grudnia 2023 r. osoby te działają "w zorganizowanej grupie przestępczej", mając na celu "zmianę konstytucyjnego ustroju RP oraz działając w celu osiągnięcia lub zaprzestania działalności TK, oraz innych organów konstytucyjnych, w tym KRS i SN".
Święczkowski poinformował, że śledztwo zostało wszczęte przez zastępcę prokuratora generalnego Michała Ostrowskiego. To nominat z czasów Zbigniewa Ziobry, krytykujący działania Adama Bodnara.
Prokurator krajowy Dariusz Korneluk poinformował, że prokurator generalny Adam Bodnar dwukrotnie zwracał się do Ostrowskiego o przekazanie dokumentów związanych z tym śledztwem. Termin na ich dostarczenie upływał w poniedziałek.
Wyroki TK nie są publikowane
Trybunał Konstytucyjny w obecnym składzie jest krytykowany przez część prawników i obecne władze. Krytyka dotyczy m.in. obecności tzw. sędziów dublerów. Od marca ubiegłego roku wyroki Trybunału nie są publikowane w Dzienniku Ustaw, co wynika z uchwały Sejmu, która uznaje takie publikacje za naruszenie zasady legalizmu.
Pod koniec stycznia prezes Święczkowski zażądał od premiera Donalda Tuska publikacji 22 wyroków Trybunału z 2024 r. W piśmie do marszałka Sejmu Szymona Hołowni apelował o obsadzenie wakatów w Trybunale.
Pod koniec listopada zeszłego roku marszałek Hołownia wyznaczył dodatkowy termin - do 11 grudnia ub.r. - na zgłaszanie kandydatów na sędziów TK w związku z wygaśnięciem kadencji trojga sędzi ów TK: Mariusza Muszyńskiego, Piotra Pszczółkowskiego, a także Julii Przyłębskiej. Jedynie klub PiS zgłosił dwóch kandydatów do TK. Są to: Artur Kotowski i Marek Ast. Na razie nie ma terminu rozpatrzenia przez Sejm zgłoszonych kandydatur.
Czytaj więcej: