ŚwiatŚledztwo ws. niewolniczego traktowania Polaków w West Midlands. Podejrzani sprawcy "prowadzili luksusowe życie"

Śledztwo ws. niewolniczego traktowania Polaków w West Midlands. Podejrzani sprawcy "prowadzili luksusowe życie"

Śledztwo ws. niewolniczego traktowania Polaków w West Midlands. Podejrzani sprawcy "prowadzili luksusowe życie"
Źródło zdjęć: © AFP | PIERRE ANDRIEU

28.09.2016 12:20, aktual.: 28.09.2016 19:03

• Policja w West Midlands na zachodzie Anglii przesłuchała 3 osoby ws. współczesnego niewolnictwa
• 9 Polaków pracowało w sortowni śmieci za głodową stawkę i bez opieki medycznej
• "Ludzie, którzy wykorzystywali ich samych i ich słabości związane z alkoholem, prowadzili luksusowe życie"
• Wszystkie ofiary zostały skierowane do ośrodka Czerwonego Krzyża w Tipton
• Po przesłuchaniu podejrzani zostali zwolnieni z aresztu, ale śledztwo będzie kontynuowane

Policja w regionie West Midlands na zachodzie Anglii przesłuchała trzy osoby w sprawie dotyczącej niewolniczego traktowania. Śledztwo wszczęto po odkryciu, że 9 Polaków pracowało w lokalnej sortowni śmieci za głodową stawkę i bez niezbędnej opieki medycznej.

Wcześniej informowano, że chodziło o 11 Polaków. Policja w West Midlands, po wstępnych przesłuchaniach zrewidowała jednak liczbę polskich ofiar procederu z 11 do dziewięciu; dwie osoby mają obywatelstwo innego kraju Europy Wschodniej.

Jak poinformowała policja, funkcjonariusze zjawili się we wtorek rano w siedzibach firm CAP Recycling w West Bromwich i Black Country Recycling w Oldbury.

Sześciu Polaków było na miejscu, następnych trzech w pobliskim mieszkaniu, a dwóch w busie zaparkowanym przed domem jednego z podejrzanych. Według policji mężczyźni pracowali "mimo oznak niedożywienia i uzależnienia od alkoholu", a jeden z nich miał złamany bark.

Inspektor Colin Mattinson zaznaczył, że udana akcja była możliwa dzięki uzyskanym informacjom, które sugerowały, że "mężczyźni z Europy Wschodniej byli wykorzystywani, otrzymując zaledwie 10 funtów za długie godziny pracy".

- Jednocześnie ludzie, którzy wykorzystywali ich samych i ich słabości związane z alkoholem, prowadzili luksusowe życie, jeżdżąc po okolicy drogimi samochodami - podkreślił. Jak dodał, policja znalazła dowody sugerujące, że niektórzy pracownicy regularnie spali na kartonach w jednej z sortowni.

Wszystkie ofiary zostały skierowane do ośrodka Czerwonego Krzyża w Tipton, gdzie zapewniono im podstawową opiekę medyczną. Następnie, z pomocą tłumaczy, pracownicy mają zostać przesłuchani przez lokalną policję.

Trzej podejrzani w wieku 26, 47 i 52 lat zostali po wstępnym przesłuchaniu zwolnieni z aresztu, z obowiązkiem ponownego stawienia się na policji na początku listopada. Policja będzie w tym czasie kontynuowała śledztwo, które ma doprowadzić do postawienia zarzutów czerpania korzyści ze współczesnego niewolnictwa.

Jak dowiedziała się PAP ze źródeł w policji w West Midlands, dwóch podejrzanych sprawców to obywatele Wielkiej Brytanii, a jeden - Pakistanu.

Konsul generalny RP w Manchesterze Łukasz Lutostański potwierdził w rozmowie z PAP, że polskie służby konsularne wiedzą o sprawie i pozostają w kontakcie z władzami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (111)
Zobacz także