Trwa ładowanie...
d3pcj95

Śledztwo w sprawie fresków Schulza wznowione

Prokuratura obwodu lwowskiego zamierza kontynuować sprawę wywozu z Ukrainy do Izraela fresków Brunona Schulza. Zastępca prokuratora Ihor Liusz poinformował w poniedziałek, że władze wojewódzkie skasowały decyzje miejskiej prokuratury w Drohobyczu, która odmówiła wszczęcia sprawy karnej
przeciwko urzędnikom miejskim, odpowiedzialnym za umożliwienie wywozu fresków.

d3pcj95
d3pcj95

Zdaniem lwowskiej prokuratury nie przeprowadzono pełnej kontroli działań władz Drohobycza. Nie można więc stwierdzić, czy brak odpowiedniego nadzoru z ich strony umożliwił nielegalny wywóz malowideł Brunona Schulza do Izraela.

Przedstawiciele instytutu Yad Vashem, którzy w maju wywieźli freski tłumaczyli, że Instytutowi podarowali je właściciele mieszkania, w którym one się znajdowały i, że o zamiarze wysłania fresków wiedzieli urzędnicy z Drohobycza. Miejskie władze zdecydowanie temu zaprzeczają.

Na razie jednak, jak stwierdził zastępca szefa lwowskiej prokuratury, Ukraina nie może zwrócić się do izraelskich władz z oficjalnym pytaniem w tej sprawie, ponieważ formalnie nie wszczęto śledztwa w sprawie nielegalnego wywozu malowideł.

Decyzja w tej sprawie ma zapaść za tydzień. Według ustaleń Służby Bezpieczeństwa freski, najpierw wywieziono do Kijowa, a potem do Izraela. Urząd Celny nie został powiadomiony o wywozie cennych malowideł poza granice Ukrainy, zaś przedstawiciele instytutu Yad Vashem nie mieli na to zezwolenia.

Zdaniem strony ukraińskiej freski zostały przemycone i jeśli śledztwo oficjalnie potwierdzi tę wersję, Ukraina zwróci się do Izraela o zwrot malowideł. (mk)

d3pcj95
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pcj95
Więcej tematów