Trwa ładowanie...
d3pezob
IAR

SLD zapowiada demonstracje na ulicach przeciwko działaniom rządu

Opozycja mogąca zablokować plany Jarosława Kaczyńskiego musi powstać poza Sejmem, ponieważ ta parlamentarna jest niezdolna do przeciwstawienia się działaniom władzy - przekonuje zarząd krajowy SLD w swojej uchwale. Partia zapowiada demonstracje na ulicach przeciwko działaniom obecnego rządu.
Share
Leszek Miller
Leszek MillerŹródło: WP, Fot: Łukasz Szełemej
d3pezob

W przyjętym podczas nadzwyczajnego posiedzenia zarządu stanowisku SLD czytamy m.in., że "PiS wdraża w życie własną wizję państwa". "To państwo konserwatywne, opresyjne, dzielące obywateli na gorszych i lepszych" - napisali członkowie zarządu krajowego partii.

Jak dodali, w ciągu 10 dni od powołania rządu Beaty Szydło doszło do "zamachu na Trybunał Konstytucyjny", "próby stosowania cenzury prewencyjnej w kulturze", "zapowiedzi naruszenia niezależności mediów publicznych", "upolitycznienia służb specjalnych" oraz do "bezprecedensowej ingerencji Prezydenta RP w wymiar sprawiedliwości poprzez ułaskawienie osoby nieskazanej prawomocnym wyrokiem sądu".

"Nakładają się na to liczne przejawy antyeuropejskiej polityki zagranicznej, obiektywnie ograniczającej szanse rozwojowe Polski" - ocenili autorzy uchwały.

d3pezob

Politycy SLD zaapelowali do "obywateli, partii politycznych, związków zawodowych i organizacji pozarządowych" o "konsolidację wokół obrony demokracji, rozumianej także jako ochrona praw mniejszości przed tyranią większości". Zadeklarowali również "wszelką pomoc dla oddolnych inicjatyw obywatelskich broniących praw i wolności obywatelskich".

- Będziemy organizować, a także przyłączać się do różnych akcji, które będą szły w kierunku pohamowania autorytarnych tendencji, których jesteśmy świadkami. Bardzo żałujemy, że u progu nowej kadencji parlamentu polska scena polityczna jest przepełniona znaczącymi atakami, nienawiścią i brakiem chęci współpracy - powiedział lider SLD Leszek Miller.

Jak podkreśliła w wypowiedzi dla PAP wiceprzewodnicząca Sojuszu Paulina Piechna-Więckiewicz, partia planuje w najbliższym czasie zarówno przyłączać się do inicjatyw organizowanych oddolnie, jak i inicjować własne działania - "czy to w postaci marszów, czy demonstracji, i tym podobnych".

W uchwale władz SLD zapowiedziano też stanie na straży konstytucji, która - jak oceniła Piechna-Więckiewicz - "ma niezwykły mandat, dlatego że została zatwierdzona w ogólnonarodowym referendum".

d3pezob

Podziel się opinią

Share
d3pezob
d3pezob
Więcej tematów