Trwa ładowanie...
26-11-2015 18:32

SLD zapowiada demonstracje na ulicach przeciwko działaniom rządu

Opozycja mogąca zablokować plany Jarosława Kaczyńskiego musi powstać poza Sejmem, ponieważ ta parlamentarna jest niezdolna do przeciwstawienia się działaniom władzy - przekonuje zarząd krajowy SLD w swojej uchwale. Partia zapowiada demonstracje na ulicach przeciwko działaniom obecnego rządu.

SLD zapowiada demonstracje na ulicach przeciwko działaniom rząduŹródło: WP, fot: Łukasz Szełemej
d170wm2
d170wm2

W przyjętym podczas nadzwyczajnego posiedzenia zarządu stanowisku SLD czytamy m.in., że "PiS wdraża w życie własną wizję państwa". "To państwo konserwatywne, opresyjne, dzielące obywateli na gorszych i lepszych" - napisali członkowie zarządu krajowego partii.

Jak dodali, w ciągu 10 dni od powołania rządu Beaty Szydło doszło do "zamachu na Trybunał Konstytucyjny", "próby stosowania cenzury prewencyjnej w kulturze", "zapowiedzi naruszenia niezależności mediów publicznych", "upolitycznienia służb specjalnych" oraz do "bezprecedensowej ingerencji Prezydenta RP w wymiar sprawiedliwości poprzez ułaskawienie osoby nieskazanej prawomocnym wyrokiem sądu".

"Nakładają się na to liczne przejawy antyeuropejskiej polityki zagranicznej, obiektywnie ograniczającej szanse rozwojowe Polski" - ocenili autorzy uchwały.

Politycy SLD zaapelowali do "obywateli, partii politycznych, związków zawodowych i organizacji pozarządowych" o "konsolidację wokół obrony demokracji, rozumianej także jako ochrona praw mniejszości przed tyranią większości". Zadeklarowali również "wszelką pomoc dla oddolnych inicjatyw obywatelskich broniących praw i wolności obywatelskich".

d170wm2

- Będziemy organizować, a także przyłączać się do różnych akcji, które będą szły w kierunku pohamowania autorytarnych tendencji, których jesteśmy świadkami. Bardzo żałujemy, że u progu nowej kadencji parlamentu polska scena polityczna jest przepełniona znaczącymi atakami, nienawiścią i brakiem chęci współpracy - powiedział lider SLD Leszek Miller.

Jak podkreśliła w wypowiedzi dla PAP wiceprzewodnicząca Sojuszu Paulina Piechna-Więckiewicz, partia planuje w najbliższym czasie zarówno przyłączać się do inicjatyw organizowanych oddolnie, jak i inicjować własne działania - "czy to w postaci marszów, czy demonstracji, i tym podobnych".

W uchwale władz SLD zapowiedziano też stanie na straży konstytucji, która - jak oceniła Piechna-Więckiewicz - "ma niezwykły mandat, dlatego że została zatwierdzona w ogólnonarodowym referendum".

d170wm2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d170wm2
Więcej tematów