SLD: cztery reformy i co dalej?
SLD uważa, że obowiązkiem wszystkich startujących w wyborach ugrupowań jest przedstawienie propozycji dalszych działań związanych z wprowadzonymi w tej kadencji parlamentu czterema reformami rządu Jerzego Buzka.
Jak powiedział w środę rzecznik Sojuszu Michał Tober, ten obowiązek dotyczy szczególnie ugrupowań, które uczestniczyły w ich wprowadzaniu: AWS, Platformy Obywatelskiej, UW, Prawa i Sprawiedliwości.
W środę liderzy Sojuszu przedstawili pakiet propozycji naprawy reform rządu Buzka, które SLD będzie chciało zrealizować gdy wygra wybory.
W przypadku reformy edukacji, Sojusz proponuje m.in. upowszechnienie wychowania przedszkolnego dla dzieci w wieku 3-5 lat, stopniowe obniżenie wieku rozpoczęcia szkoły do 6 lat, wprowadzenie nauki języka obcego od pierwszej klasy szkoły podstawowej.
W przypadku reformy ochrony zdrowia, Sojusz proponuje m.in. objęcie opieką medyczną wszystkich obywateli, likwidację kas chorych i finansowanie systemu opieki zdrowotnej przez 4 do 6 Regionalnych Funduszy Ochrony Zdrowia, likwidację korupcji i biurokracji w systemie opieki zdrowotnej, powołanie rzecznika praw pacjenta.
W sprawie reformy ubezpieczeń społecznych SLD zamierza zbudować w ZUS sprawny system informatyczny, stworzyć zachęty prawne i finansowe dla rozwoju III filaru ubezpieczeń, przeforsować wyższą waloryzację emerytur.
Natomiast w zakresie poprawy sytuacji samorządów lokalnych SLD zamierza wzmocnić kompetencje samorządu powiatowego w zakresie służby zdrowia oraz samorządu wojewódzkiego w zakresie walki z bezrobociem, wprowadzić bezpośrednie wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów. (an)