Trwa ładowanie...
d1w33pw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

SLD chce informacji rządu dla sejmu nt. planów nowych ministrów

SLD chce, by rząd na najbliższym posiedzeniu sejmu przedstawił informację na temat planów nowo powołanych ministrów: zdrowia, sportu i Skarbu Państwa. Według Sojuszu zmiany w rządzie mają na celu jedynie poprawę wizerunku rządu i nie przyniosą merytorycznych zmian.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
SLD chce informacji rządu dla sejmu nt. planów nowych ministrów
(WP, Fot: Konrad Żelazowski)
d1w33pw

- Właśnie składamy wniosek do marszałka sejmu o przedstawienie na najbliższym posiedzeniu sejmu informacji rządu na temat przyszłej polityki nowo powołanych ministrów: zdrowia, sportu i Skarbu Państwa - poinformował przed południem poseł Sojuszu Marek Balt na konferencji prasowej w sejmie.

- Wydaje nam się, że te zmiany w ministerstwach są prowadzone tylko po to, żeby zmienić wizerunek rządu, a nie mają żadnej merytorycznej podstawy i nie będzie żadnych merytorycznych zmian, które by Polakom ułatwiły życie i z których Polacy odnieśliby korzyści - ocenił poseł Sojuszu.

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że ministrowie są do dyspozycji i mogą opowiedzieć posłom o swoich planach na posiedzeniu odpowiednich komisji sejmowych. - Szef każdej komisji może zaprosić ministra na posiedzenia i to jest najlepsze miejsce, żeby na ten temat rozmawiać. Ministrowie są do dyspozycji i na pytania będą odpowiadali - zapewniła Kidawa-Błońska.

d1w33pw

Poseł Sojuszu przekonywał, że powołując ministrów na tak krótki czas, jaki pozostał do końca kadencji, premier Ewa Kopacz powinna postawić na osoby wdrożone w problematykę resortów, a nie takie, które dopiero będą się jej uczyć. Według posła SLD z wypowiedzi medialnych nowo powołanych ministrów wynika, że dowiedzieli się o swoich nominacjach w ostatniej chwili.

- Ministrowie chcą się zapoznać z dotychczasową polityką ministerstw, którymi mają kierować. W naszej ocenie jest na to za mało czasu. Wydawało nam się, że ministrowie, którzy na cztery miesiące przychodzą do rządu, powinni być wdrożeni w te sprawy, żeby mogli je szybko koordynować. Na naukę trochę za mało czasu - powiedział Balt.

Jak mówił, Sojusz chce się m.in. dowiedzieć, czy minister zdrowia Marian Zembala będzie "ministrem na niepełny etat". Balt nawiązał w ten sposób do zapowiedzi nowego szefa resortu zdrowia, że w piątki chce pracować jako lekarz w swoim szpitalu w Zabrzu.

Poseł zapowiedział też, że Sojusz będzie prowadził szerokie konsultacje z Polakami na temat tego, jak im się podoba właśnie ogłoszony pomysł nowego ministra zdrowia, by obciążyć kierowców obowiązkowym podatkiem, z którego finansowane byłoby leczenie ofiar wypadków. Zdaniem Balta nie jest to dobry pomysł; lepszym byłoby opodatkowanie zysków od transakcji finansowych.

d1w33pw

Polityk Sojuszu ma też wątpliwości co do pomysłu nowego ministra sportu Adama Korola, by zwiększyć liczbę godzin wychowania fizycznego w szkołach. Jak mówił, jest to słuszny krok, jednak wykonany za późno. "Pytanie brzmi, czy już skonsultował go z ministrem edukacji, bo trzeba zmienić podstawy programowe wielu przedmiotów, a nowy rok szkolny już za chwilę. Wydaje nam się, że to trochę za mało czasu i nowy minister sportu nie bardzo wie, o czym mówi" - ocenił Balt.

Prezydent Bronisław Komorowski powołał we wtorek nowych ministrów: zdrowia - prof. Mariana Zembalę, sportu i turystyki - Adama Korola oraz skarbu państwa - Andrzeja Czerwińskiego. Zastąpili oni odwołanych w związku z ujawnieniem akt ze śledztwa w tzw. aferze podsłuchowej ministrów: zdrowia Bartosza Arłukowicza, sportu Andrzeja Biernata, skarbu Włodzimierza Karpińskiego.

d1w33pw

Podziel się opinią

Share

d1w33pw

d1w33pw
Więcej tematów