Trwa ładowanie...

Sławomir Cenckiewicz zagroził Lechowi Wałęsie sądem. Jest reakcja b. prezydenta

Burza wokół teczek TW "Bolka". Wiceszef kolegium IPN Sławomir Cenckiewicz, którego Lech Wałęsa oskarża o ich sfałszowanie, skierował do byłego prezydenta wezwanie przedsądowe. Na reakcję Wałęsy nie trzeba było długo czekać.

Sławomir Cenckiewicz zagroził Lechowi Wałęsie sądem. Jest reakcja b. prezydentaŹródło: Agencja Gazeta, fot: Jakub Orzechowski
d10frkv
d10frkv

Wałęsa pytany był o wezwanie w Gdańsku - po głosowaniu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - To tylko może wnuk ubeka coś takiego powiedzieć. Ja się bardzo cieszę, bo wreszcie mu udowodnię wobec sądu podrobienie tych dokumentów - oznajmił. Podkreślił, że akta agenta "Bolka" zostały sfałszowane.

- A ktokolwiek z was nie wierzy, to zapytajcie się kogokolwiek, czy bezpieka mogła dokonać takie błędy, jakie są w tej dokumentacji. Weźcie jedną kartkę, tę pierwszą - tam nie ma nazwisk, które mówią, że my się tam wpisaliśmy. Ja mam świadków, którzy sami do mnie się zgłosili, że sami się wpisali i nie ma ich. Więc ta dokumentacja jest podrobiona. Nikt kto jest poważny, nie może nie uwierzyć w to, a grafolodzy powinni to szybko potwierdzić - przekonywał b. prezydent. Jego słowa przytacza PAP.

Cenckiewicz domaga się opublikowania na profilach Lecha Wałęsy na Facebooku i Twitterze, oraz na stronie internetowej Instytutu Lecha Wałęsy i portalu DoRzeczy.pl, oświadczenia z wyodrębnionym tytułem: "Lech Wałęsa przeprasza Sławomira Cenckiewicza za nieprawdziwe zarzuty o sfałszowanie dokumentów TW 'Bolek'".

Według wiceszefa kolegium IPN w treści oświadczenia powinny znaleźć się słowa: "Przepraszam Sławomira Cenckiewicza za rozpowszechnianie przeze mnie nieprawdziwych i naruszających jego dobre imię informacji, iż dokonał sfałszowania dokumentów dotyczących tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa PRL o pseudonimie 'Bolek', będących w dyspozycji Instytutu Pamięci Narodowej. Zarzuty sformułowane przeze mnie wobec dr. hab. Sławomira Cenckiewicza nie miały żadnych podstaw faktycznych. Lech Wałęsa".

d10frkv

"Jeśli po upływie 14 dni Lech Wałęsa nie wykona niniejszego wezwania skieruję sprawę na drogę sądową" - poinformował Cenckiewicz.

IPN uznał w lutym 2016 r. dokumenty dot. "Bolka" za autentyczne.

Zobacz także: 15 lat Polski w UE. WP jedzie foodtruckiem w Europę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d10frkv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10frkv
Więcej tematów