ycipk-lbwr3s

"Śląskie musi zmienić nazwę". Mówią o równouprawnieniu

Znaczna część obecnego województwa śląskiego historycznie należała do Małopolski - twierdzą inicjatorzy akcji na rzecz zmiany nazwy woj. na śląsko-małopolskie. Przygotowali petycję w tej sprawie do wojewody i marszałka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Część mieszkańców chce zmiany nazwy na województwo śląsko-małopolskie
Część mieszkańców chce zmiany nazwy na województwo śląsko-małopolskie (PAP, Fot: Lech Muszyński)
ycipk-lbwr3s

Zmiana nazwy województwa, ale także jego heraldyki, to inicjatywa kilkunastu organizacji - przede wszystkim z zachodnich powiatów woj. śląskiego.

- Ta akcja nie jest skierowana przeciwko komuś, żeby odebrać komuś tożsamość, ale ma na celu równouprawnienie i dowartościowanie mieszkańców małopolskiej części województwa śląskiego - przekonuje w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" dr Grzegorz Wnętrzak ze Stowarzyszenia Beskidzki Dom.

Jego zdaniem jest wielu mieszkańców, którzy nie utożsamiają się ze Śląskiem.

ycipk-lbwr3s

Dr Wnętrzak dodaje, że znaczna część terenów obecnego województwa śląskiego leży na terenach historycznie przynależnych do Małopolski. Wymienia Żywiecczyznę, część powiatu bielskiego oraz ziemię zagłębiowską i częstochowską.

Stąd postulat zmiany nazwy na województwo śląsko-małopolskie (wzorem woj. warmińsko-mazurskiego czy kraju morawsko-śląskiego w Czechach).

Inicjatorzy akcji liczą, że po zmianie władz samorządowych (i zmniejszeniu wpływów Ruchu Autonomii Śląska) problem nazwy regionu stanie się tematem publicznej debaty.

ycipk-lbwr3s

Petycję w tej sprawie w środę otrzymają wojewoda i marszałek w Katowicach.

Warto przypomnieć, że kilka lat temu także na wybrzeżu trwała dyskusja ws. zmiany nazwy województwa na kaszubsko-pomorskie.

Źródło: dziennikzachodni.pl

ycipk-lbwr3s

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

U nas 500+ a na Węgrzech samochód od państwa. Pomysły Orbana na politykę socjalną

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-lbwr3s

ycipk-lbwr3s