Trwa ładowanie...

"Śląskie musi zmienić nazwę". Mówią o równouprawnieniu

Znaczna część obecnego województwa śląskiego historycznie należała do Małopolski - twierdzą inicjatorzy akcji na rzecz zmiany nazwy woj. na śląsko-małopolskie. Przygotowali petycję w tej sprawie do wojewody i marszałka.
Share
Część mieszkańców chce zmiany nazwy na województwo śląsko-małopolskie
Część mieszkańców chce zmiany nazwy na województwo śląsko-małopolskieŹródło: PAP, Fot: Lech Muszyński
dqnwulg

Zmiana nazwy województwa, ale także jego heraldyki, to inicjatywa kilkunastu organizacji - przede wszystkim z zachodnich powiatów woj. śląskiego.

- Ta akcja nie jest skierowana przeciwko komuś, żeby odebrać komuś tożsamość, ale ma na celu równouprawnienie i dowartościowanie mieszkańców małopolskiej części województwa śląskiego - przekonuje w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" dr Grzegorz Wnętrzak ze Stowarzyszenia Beskidzki Dom.

Jego zdaniem jest wielu mieszkańców, którzy nie utożsamiają się ze Śląskiem.

dqnwulg

Dr Wnętrzak dodaje, że znaczna część terenów obecnego województwa śląskiego leży na terenach historycznie przynależnych do Małopolski. Wymienia Żywiecczyznę, część powiatu bielskiego oraz ziemię zagłębiowską i częstochowską.

Stąd postulat zmiany nazwy na województwo śląsko-małopolskie (wzorem woj. warmińsko-mazurskiego czy kraju morawsko-śląskiego w Czechach).

Inicjatorzy akcji liczą, że po zmianie władz samorządowych (i zmniejszeniu wpływów Ruchu Autonomii Śląska) problem nazwy regionu stanie się tematem publicznej debaty.

dqnwulg

Petycję w tej sprawie w środę otrzymają wojewoda i marszałek w Katowicach.

Warto przypomnieć, że kilka lat temu także na wybrzeżu trwała dyskusja ws. zmiany nazwy województwa na kaszubsko-pomorskie.

Źródło: dziennikzachodni.pl

dqnwulg

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

U nas 500+ a na Węgrzech samochód od państwa. Pomysły Orbana na politykę socjalną

dqnwulg

Podziel się opinią

Share
dqnwulg
dqnwulg
Więcej tematów