Trwa ładowanie...
d3v61rf

Śląski skarb w Warszawie

Od soboty w warszawskim Muzeum Archeologicznym można oglądać słynny skarb ze Środy Śląskiej, czyli przedmioty i klejnoty wykonane w średniowieczu.

d3v61rf
d3v61rf

Należą do nich między innymi: korona ślubna prawdopodobnie należąca do żony Karola IV Blanki de Valois, zapona, czyli zapinka do szat, a także ponad 3 tys. srebrnych groszy praskich i 39 złotych florenów.

Śląski skarb jest prawdziwym rarytasem szczególnie dla historyków sztuki. Dzięki tym przedmiotom udało się określić sposoby obiegu monetarnego na terenie dzisiejszego Dolnego Śląska - powiedział Robert Różycki, dyrektor muzeum w Środzie Śląskiej.

W czasach, z których pochodzi skarb, Środa Śląska była ważniejszym i większym miastem od Wrocławia. Tutaj mieszkali bogaci bankierzy, których było stać na pożyczanie europejskim władcom pieniędzy pod zastaw cennych przedmiotów.

Średniowieczne przedmioty są pilnie strzeżone. Po raz pierwszy wyjechały poza Śląsk, a przygotowania do ich przyjęcia w Warszawie trwały prawie rok.

Wystawę skarbów ze Środy Śląskiej można oglądać w Warszawie do połowy czerwca.(mon)

d3v61rf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v61rf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj