Zawiercie. Zyska środowisko. Powstanie instalacja do produkcji alternatywnego paliwa z odpadów
Fiński koncern energetyczny Fortum zapowiedział wytwarzanie w Zawierciu alternatywnego paliwa z odpadów. Ma produkować nawet 100 tys. ton paliwa RDF rocznie. Budowa instalacji za 20 mln zł ma rozpocząć się w początkach przyszłego roku.
Uruchomiona jesienią 2018 r. elektrociepłownia Fortum w Zabrzu w ok. 40 procentach jest zasilana - obok węgla - alternatywnym paliwem wytwarzanym z odpadów nienadających się do ponownego wykorzystania - tzw. RDF (ang. Refuse Derived Fuel). Obecnie Fortum kupuje to paliwo od dostawców zewnętrznych, natomiast od jesieni przyszłego roku chce wytwarzać je także samodzielnie w nowym zakładzie w Zawierciu. Wyprodukowane w nim paliwo w całości trafi bezpośrednio do elektrociepłowni Fortum w Zabrzu.
Zabrze. Instalacja bez uciążliwości dla mieszkańców
Budowa instalacji Fortum na terenie dzierżawionym od Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu rozpocznie się na początku przyszłego roku pod warunkiem uzyskania odpowiednich decyzji administracyjnych. - Oznacza to, że jesienią 2021 r. będzie już można zrealizować pierwsze dostawy paliwa z instalacji w Zawierciu do elektrociepłowni w Zabrzu - podał inwestor, który zapewnił, że instalacja nie będzie zagrożeniem dla mieszkańców i środowiska. Produkcja ma odbywać się w hermetycznej hali, wyposażonej w kompleksowy system odpylania oraz filtry z węglem aktywnym, eliminujące ewentualne przykre zapachy.
Transport odpadów do produkcji oraz gotowego paliwa ma odbywać się tak, by do minimum ograniczyć liczbę ciężarówek. Spoza Zawiercia do zakładu ma przyjeżdżać maksymalnie 17 ciężarówek na dobę.
Dzięki RDF odpady nienadające się do dalszego recyklingu nie zalegają na składowiskach, ale służą jako paliwo do wytwarzania ciepła i prądu.