Trwa ładowanie...
damdorz

Zabrze. Zmodernizowano instalację przetwarzania śmieci. Mieszkańcy odetchną od smrodu

Spółka FCC Polska zakończyła modernizację instalacji przetwarzania odpadów w Zabrzu. Warta ponad 15 mln zł inwestycja, obejmująca przede wszystkim hermetyzację instalacji, ma wyeliminować uciążliwości zapachowe w okolicy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dzięki inwestycji mieszkańcy Zabrza odetchną lepszym powietrzem.
Dzięki inwestycji mieszkańcy Zabrza odetchną lepszym powietrzem.
damdorz

Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Zabrzu mieści się w rejonie zabrzańskiej dzielnicy Zandka, kilkaset metrów od ścisłego centrum miasta. Zbudowana w poprzednich latach instalacja nie wychwytywała wszystkich uciążliwych zapachów, na które skarżyli się mieszkańcy.

Problem próbowano rozwiązać od kilku lat. Już w 2017 r. prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik powołała zespół do współpracy przy realizacji projektu modernizacji zakładu segregacji i kompostowni odpadów przy ul. Cmentarnej. W efekcie nacisku lokalnej społeczności we wrześniu 2018 r. rozpoczęła się inwestycja hermetyzacji zakładu, finansowana przez Grupę FCC Environment CEE.

Spółka poinformowała o zakończeniu prac.

damdorz

Przefiltrowane powietrze

Cała inwestycja objęła budowę sześciu szczelnych, betonowych tuneli kompostowniczych, hali operacyjnej, ciągu między nowymi i istniejącymi tunelami kompostowniczymi oraz biofiltru do oczyszczania powietrza procesowego, a także modernizację istniejących tuneli kompostowniczych, w których prowadzony będzie proces dojrzewania tzw. stabilizatu, dotąd prowadzony na otwartym placu. - Tompostowanie odpadów biodegradowalnych, które wcześniej częściowo odbywało się na zewnątrz, jest teraz prowadzone w szczelnej, hermetycznej hali, a powietrze poprocesowe oczyszcza na bieżąco system złożony z trzech rodzajów filtrów. W pierwszej kolejności powietrze z hali oczyszczone zostaje w biofiltrze, następnie rozpoczyna się proces oczyszczania mechanicznego z cząstek stałych, np. pyłów, na końcu dodatkowo powietrze przepuszczane jest jeszcze przez filtr z węglem aktywnym. Po takiej procedurze powietrze jest całkowicie czyste, pozbawione zapachów i może trafić z powrotem do atmosfery – wyjaśnił dyrektor ds. inwestycji i technologii w FCC Polska Krzysztof Tomczyński.

Niezależnie od hermetyzacji od października br. w zakładzie działa dodatkowy system likwidujący zapachy, tzw. mokra bariera izolacyjna. Do połowy br. osobno segregowane były odpady kuchenne i zielone. Teraz są one zbierane wspólnie, co powoduje ich mieszanie, a tym samym ryzyko większych uciążliwości zapachowych przy przetwarzaniu.

Strajk Kobiet. Rzecznik policji wprost: Zostaliśmy wciągnięci w ten spór przez polityków

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

damdorz

Podziel się opinią

Share
damdorz
damdorz
Więcej tematów