Sosnowiec. Z biblioteki i teatru do sanepidu
Sosnowiec wspiera sanepid w walce z koronawirusem. Sześciu pracowników miejskiej biblioteki oraz Teatru Zagłębia zostało oddelegowanych do pracy w sanepidzie.
- Bardzo nam zależało na wsparciu sosnowieckiego sanepidu, który od kilku miesięcy pracuje niezwykle intensywnie, a teraz ma dodatkowo wydłużone godziny pracy od 7 rano aż do 21. Takie wsparcie jest im niezwykle potrzebne – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Głównymi obowiązkami pracowników jednostek kultury jest przeprowadzanie wywiadów z osobami zakażonymi oraz wskazanymi przez nich osobami z kontaktu. – Te osoby odpowiedzialne są również za wpisywanie danych do systemu informatycznego (EWP) o objęciu kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych. Zajmują się również obsługą korespondencji tradycyjnej i elektronicznej – wyjaśnia Dariusz Skłodowski, pełnomocnik prezydenta ds. COVID-19, który koordynuje współpracę.
Sosnowiec oddelegował osoby do pracy w sanepidzie
Na początek dyżur w stacji sanitarno-epidemiologicznej rozpoczęło sześć osób, które pracują bezpośrednio w siedzibie sanepidu. Są to osoby, które odpowiedziały na prośbę miasta w tym zakresie. - Mamy nadzieję, że już w przyszłym tygodniu pozwoli to na odrobienie wszystkich zaległości w zbieraniu wywiadów i sanepid będzie funkcjonował na bieżąco, co przełoży się na ograniczanie zakażeń w naszym mieście – powiedział Skłodowski, który przypomniał, że od ostatniej soboty sanepid przeszedł w dwuzmianowy tryb pracy - od godz. 7 do 21., co przy utrzymaniu dotychczasowej łącznej liczby pracowników zwiększyło trudności w nadrabianiu zaległości w zbieraniu wywiadów.
Pełnomocniczka prezydenta Sosnowca ds. funduszy zewnętrznych i polityki społecznej Anna Jedynak podkreśliła z kolei, że miasto udostępnia transport do Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa w Katowicach wszystkim chętnym, którzy jako ozdrowieńcy zechcą oddać swoje osocze z przeciwciałami. Takie osocze pomaga zwalczać chorobę osobom ciężko ją przechodzącym.