Sosnowiec. Rewolucję czas zacząć. Nocna komunikacja po nowemu
Zamiast nocnych kursów linii tramwajowej nr 27, po mieście jeździć będzie specjalny bus, który można zamówić telefonicznie lub przy pomocy specjalnej aplikacji. Rewolucja rozpoczyna się już tej nocy, ale przez kilka dni będzie obowiązywał okres przejściowy.
Trasa linii tramwajowej nr 27 przebiega przez całe miasto, od pętli przy Żylecie na Pogoni przez centrum Sosnowca, Dańdówkę, Klimontów i Porąbkę do Kazimierza Górniczego. Obecnie funkcjonują na niej zarówno kursy dzienne, jak i nocne. To się teraz zmieni. Sosnowiec jako pierwsze miasto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii rozpoczyna bowiem pilotaż nowej organizacji nocnej komunikacji miejskiej.
Sosnowiec. Nowe zasady komunikacji nocnej
Kursy linii 27, w godzinach od 23.00 do 5.00, zostaną zastąpione przez specjalne busy sosnowieckiego PKM-u. Będą one jeździć nie według stałego rozkładu jazdy, ale według zamówień zgłaszanych za pomocą aplikacji lub telefonu. - Przez kilka dni pozostaniemy w okresie przejściowym. Aby zapewnić płynność zmian i ułatwić mieszkańcom przyzwyczajenie się do nowej możliwości, wszystkie połączenia T27 będą realizowane w ramach aktualnych rozkładów jazdy, do nocy z niedzieli na poniedziałek (4/5 lipca) włącznie – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
- Już w 2019 roku sygnalizowałem, że szukamy alternatywnego rozwiązania dotyczącego nocnej komunikacji. Dzięki wsparciu Górnosląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, udało nam się nawiązać kontakt z firmą, która przygotowała dla nas nowe rozwiązanie. To program pilotażowy, który będzie funkcjonował do końca roku. Jeśli się sprawdzi, będziemy analizować zasadność jego wprowadzenia na innych liniach - dodaje.
W zespole roboczym, planującym przeprowadzenie pilotażu usługi, znaleźli się również przedstawiciele GZM. - Będziemy się przyglądać funkcjonowaniu tego typu rozwiązania. Jeżeli przy znacznie mniejszych kosztach zadowolenie pasażerów pozostanie na co najmniej tym samym poziomie, warto będzie się zastanowić, jak usługę poszerzyć i włączyć w sieć regularnej komunikacji miejskiej. Nocą tramwajami podróżuje bardzo mało osób, a koszty są wysokie - mówi Marcin Domański, zastępca Dyrektora Departamentu Komunikacji i Transportu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Sosnowiec. Jak zamówić nocny transport?
Konieczne jest skorzystanie z aplikacji na smartfony Blees lub wykonanie telefonu do dyspozytora (tel. 32 263 50 16 wew. 214). Pasażer, który zgłosi chęć przejazdu otrzyma informację, za ile na jego przystanku pojawi się bus. W tych miejscach, w których przystanki tramwajowe znajdują się przy ulicy, bus będzie się zatrzymał w tych samych miejscach.
W miejscach, gdzie położenie przystanku tramwajowego uniemożliwia bezpieczne zatrzymanie się, w okolicy znajdować się będą tzw. przystanki wirtualne.
Na potrzeby funkcjonowania komunikacji nocnej po nowemu, powstała specjalna strona internetowa: www.sosnowiec.blees.co Na niej znajduje się m.in. mapa przystanków i instrukcja, jak skorzystać z komunikacji.
Pierwszy kursy w nowej formie zaplanowano na noc z 30 czerwca na 1 lipca. Przejazd nocnym busem w okresie pilotażowym będzie darmowy.