Trwa ładowanie...

Śląskie. W Tarnowskich Górach sprzedała alkohol nieletnim, grożą jej 2 lata więzienia

Policjanci w Tarnowskich Górach zatrzymali ekspedientkę, która sprzedała alkohol nastolatkom. 67-letnia kobieta odpowie za to przed sądem.
Share
Śląskie. Za sprzedaż alkoholu nastolatkom 67-letnia kobieta z Tarnowskich Gór odpowie przed sądem.
Śląskie. Za sprzedaż alkoholu nastolatkom 67-letnia kobieta z Tarnowskich Gór odpowie przed sądem.Źródło: Pixabay
d9iwiv1

Trzy nastolatki w wieku 15 i 16 lat piły piwo w pobliżu dworca autobusowego w Tarnowskich Górach. Zauważyli to strażnicy miejscy, ale nieletnie nie chciały powiedzieć, skąd wzięły alkohol. Ustalili to tarnogórscy policjanci.

Jak się okazało, alkohol sprzedała dziewczynom 67-latka, która jest ekspedientką w jednym z tarnogórskich sklepów.

- Mundurowi zatrzymali tarnogórzankę, która swoim zachowaniem naraziła się na odpowiedzialność karną i odpowie przed sądem – informuje śląska policja.

d9iwiv1

Śląskie. Sprzedaż alkoholu nieletnim. Sankcje karne

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości przewiduje dwie sankcje w przypadku złamania zakazu sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. Jedna z nich, to sankcja administracyjno-prawna, polegająca na cofnięciu zezwolenia na sprzedaż alkoholu na drodze administracyjnej.

Druga jest uruchamiana na podstawie przepisów karnych i dotyczy orzeczenia kary za popełnione przestępstwo, tzn. sprzedaż alkoholu nieletnim. Rozpijanie, dostarczanie alkoholu, ułatwianie lub nakłanianie do picia to przestępstwo, za które dorosłym grozi nawet do 2 lat więzienia.

Zakup alkoholu. Sprzedawca ma prawo żądać dokumentu stwierdzającego wiek

Policjanci apelują do sprzedawców, aby upewnili się, że alkohol sprzedają dorosłym, rodzicom natomiast, by wzmogli nadzór nad pociechami.

d9iwiv1

Dosadny wpis Donalda Tuska. Adam Bielan odpowiada

Na podstawie przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, sprzedający alkohol ma prawo żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek kupującego. Alkohol można sprzedawać osobom, które ukończyły 18 lat.

- Nieletnim zaś przypominamy, że spożywanie alkoholu jest nie tylko zabronione, ale i traktowane jako przejaw demoralizacji. Niepełnoletnia młodzież zaś musi się liczyć ze sprawą w sądzie rodzinnym i nieletnich – przestrzega policja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d9iwiv1

Podziel się opinią

Share
d9iwiv1
d9iwiv1
Więcej tematów