Śląskie. W Katowicach koniec z zostawianiem hulajnóg na chodniku

Do końca października w Katowicach powstanie 40 parkingów dla hulajnóg. 34 z nich znajdzie się w śródmieściu.

W Katowicach postanowili uporządkować problem z pozostawieniem hulajnóg.
W Katowicach postanowili uporządkować problem z pozostawieniem hulajnóg.
Źródło zdjęć: © Pixabay | pixabay

Porzucone na chodnikach, przejściach dla pieszych i trawnikach hulajnogi są utrapieniem miast. W Katowicach to się zmieni. - Kolejnym krokiem, na który przystaliśmy wspólnie z obecnie działającymi w mieście operatorami, Bolt i blinkee.city, to wyznaczenie parkingów dla postoju hulajnóg. Plan wdrożenia tego projektu wspólnie konsultowaliśmy w styczniu tego roku z czterema operatorami, działającymi wówczas w Katowicach. Niestety, pandemia pokrzyżowała plany rozwojowe trzech firm, które wycofały się z miasta. Do tematu parkowania hulajnóg wróciliśmy po lockdownie. Podjęliśmy kolejne rozmowy na temat wytyczenia parkingów dla e-hulajnóg, zasad parkowania, działań zapobiegającym chaotycznemu porzucaniu hulajnóg, które często przeszkadzały innym użytkownikom przestrzeni publicznej – mówi Adriana Kamińska-Flak z wydziału transportu katowickiego magistratu.

W Katowicach powstanie 40 parkingów, z których 34 znajdą się w ścisłym śródmieściu, natomiast 6 na obszarze Katowickiego Parku Leśnego. Parkingi będą zlokalizowane m.in. w bezpośrednim sąsiedztwie rynku, dworca PKP, centrum przesiadkowego Sądowa, w Strefie Kultury, na terenie Uniwersytetu Śląskiego i w pobliżu najbardziej uczęszczanych ulic. Oznakowanie powinno pojawić się we wszystkich lokalizacjach do końca października.

Wszystkie lokalizacje parkingów zostaną wprowadzone do aplikacji. Operatorzy o nowych zasadach będą informować użytkowników za pośrednictwem aplikacji i mailingu – od pory, najprawdopodobniej z początkiem listopada, regułą stanie się wypożyczanie i oddawanie hulajnóg, po zakończeniu wynajmu, wyłącznie w tych właśnie, wyznaczonych miejscach.

W obszarach nie objętych parkingami, będzie można wciąż pozostawiać hulajnogi w dowolnym, bezpiecznym miejscu. Dodatkowo, na ulicach wyłączonych z ruchu, zostanie zmniejszona prędkość poruszania się na hulajnogach do 15 km/h. Ta funkcjonalność zostanie wprowadzana wraz z dalszym rozwojem aplikacji i będzie działać automatycznie, po wjeździe hulajnogą na ten obszar.

Projekt ma charakter pilotażowy. Miasto liczy, że użytkownicy hulajnóg będą się stosować do wyznaczonych reguł.

Co z maseczką w busie, taksówce, samolocie? Rzecznik policji rozwiewa wątpliwości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)