Trwa ładowanie...
d2d22r5

Śląskie. Specjalistyczny Urząd Górniczy w Katowicach do likwidacji. Efekt likwidacji kopalń

Specjalistyczny Urząd Górniczy (SUG) w Katowicach, odpowiedzialny m.in. za nadzór nad podziemnymi obiektami budowlanymi i urządzeniami, będzie zlikwidowany. Ma go zastąpić Wyższy Urząd Górniczy.
Share
Śląskie. Zlikwidowany ma zostać Specjalistyczny Urząd Górniczy w Katowicach.
Śląskie. Zlikwidowany ma zostać Specjalistyczny Urząd Górniczy w Katowicach.Źródło: Pixabay
d2d22r5

To założenia projektu, nad którym pracuje Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP).

Zapowiedź przygotowania projektu ustawy o zmianie organizacji organów nadzoru górniczego znalazła się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) zakłada, że rząd powinien przyjąć projekt likwidujący SUG do połowy tego roku.

Obecnie nadzór górniczy w Polsce tworzy Wyższy Urząd Górniczy (WUG) z siedzibą w Katowicach oraz sieć 11 okręgowych urzędów górniczych: w Gliwicach, Rybniku, Katowicach, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Kielcach, Krośnie, Lublinie, Poznaniu i Gdańsku.

d2d22r5

Dopełnieniem sieci jest zlokalizowany w Katowicach urząd specjalistyczny, o zasięgu ogólnopolskim. Jego planowana likwidacja wiąże się m.in. ze zmianami organizacyjnymi w polskim górnictwie.

Komisja ds. pedofilii rozwiąże problem? Miażdżąca ocena

"Z uwagi na zmiany w organizacji podziemnych zakładów górniczych, likwidacji kopalń (przede wszystkim węgla kamiennego) i w konsekwencji zmniejszającej się liczby obiektów objętych nadzorem i kontrolą dyrektora SUG, zasadnym jest likwidacja tego organu i przekazanie kompetencji dyrektora SUG innym organom nadzoru górniczego" – podało MAP, uzasadniając proponowane w przyszłym projekcie rozwiązania.

d2d22r5

Śląskie. Specjalistyczny Urząd Górniczy do likwidacji. Czym się zajmuje

Zadania specjalistycznego urzędu ma przejąć WUG. "Wraz z zadaniami nastąpi przejście pracowników SUG do nowo utworzonego departamentu realizującego zadania, będące dotychczas w kompetencji dyrektora SUG" – zakładają autorzy planowanej nowelizacji przepisów.

Obecnie specjalistyczny urząd, który sąsiaduje z Okręgowym Urzędem Górniczym w Katowicach, zatrudnia 26 osób. W WUG natomiast działa departament energomechaniczny, który już teraz wykonuje część zadań z dziedziny, którą zajmuje się specjalistyczny Urząd.

Dyrektor SUG jest organem nadzoru górniczego pierwszej instancji właściwym m.in. wobec górniczych wyciągów szybowych, niektórych urządzeń transportowych w wyrobiskach, szybów i szybików wraz z wyposażeniem, centrali i dyspozytorni wraz z systemami łączności, bezpieczeństwa i alarmowania oraz magistralnymi sieciami telekomunikacyjnymi, a także stacji wentylatorów głównych czy urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych wysokiego i średniego napięcia, zasilających określone obiekty, maszyny i urządzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2d22r5

Podziel się opinią

Share
d2d22r5
d2d22r5
Więcej tematów