Trwa ładowanie...

Śląskie. Sezon zimowy się zbliża, a wraz z nim pogorszenie jakości powietrza

Szkodliwe substancje w powietrzu a obowiązujące normy, wydatki gmin na ochronę klimatu i sposoby przeciwdziałania niskiej emisji – to wszystko w jednym opracowaniu przygotowanym przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Sezon zimowy się zbliża, czas więc na dyskusję o jakości powietrza.

Share
Raport GZM dot. jakości powietrza
Raport GZM dot. jakości powietrzaŹródło: Pixabay
dq0azen

Pod koniec zeszłego tygodnia, na profilu GZM pojawił się materiał dotyczący jakości powietrza, opracowany na podstawie danych z wielu instytucji (m.in. WFOŚiGW oraz GUS).

Zawarto w nim informacje dotyczące przyczyn niskiej emisji, negatywnego wpływu na zdrowie mieszkańców oraz sposobów przeciwdziałaniu zjawisku. Jest mowa także o poziomie zanieczyszczenia w poszczególnych miastach i programach finansowych przeznaczonych na ograniczanie niskiej emisji.

dq0azen

I tak, w ubiegłym roku najwięcej w przeliczeniu na mieszkańca wydawały Psary (ok. 260 zł na mieszkańca) i Piekary Śląskie (ok. 140 zł). Kwoty w przedziale 25-50 zł na mieszkańca kierowały Katowice czy Gliwice. Niemal żadnych wydatków w tym zakresie nie miały Chorzów czy Świętochłowice.

Smog a transmisja koronawirusa. "Uruchamiamy program dla najuboższych"

Z łącznego zestawienia wynika, że na terenie GZM na ochronę powietrza i klimatu przeznaczono przez lata o wiele więcej niż poprzednio. W 2010-2016 wartość ta oscylowała w granicach 12-18 mln zł rocznie, a w 2018 r. już do 68 mln zł.

Na portalu InfoGZM, koordynowanym przez urząd metropolitalny, znajdują się raporty, prezentacje i opracowania także porównujące Metropolię do reszty kraju. Od pewnego czasu, można na nim także śledzić informacje dotyczące pandemii. Między innymi prognozy demograficzne czy dane dot. rynku pracy w dobie COVID-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dq0azen

Podziel się opinią

Share
dq0azen
dq0azen
Więcej tematów