Trwa ładowanie...

Śląskie. Powrócił "Historii czar". Co było, zanim powstała Bielsko-Biała

Zainaugurowano drugi sezon spotkań dotyczących dziejów Bielska-Białej. O tym, jak Bielsko i Biała współpracowały i rywalizowały przez wieki, opowiadał dziennikarz i historyk Jacek Kachel.

Śląskie. O tym, jak Bielsko i Biała współpracowały i rywalizowały przez wieki, opowiadał dziennikarz i historyk Jacek Kachel.Śląskie. O tym, jak Bielsko i Biała współpracowały i rywalizowały przez wieki, opowiadał dziennikarz i historyk Jacek Kachel.Źródło: UM Bielsko-Biała
djvo5b3
djvo5b3

Premierowe spotkanie drugiego sezonu pod wspólnym tytułem "Historii czar" odbyło się 17 czerwca w Centrum Organizacji Pozarządowych przy placu Opatrzności Bożej 18 w Bielsku-Białej.

– W tym roku nasze spotkania chcemy w dużej mierze oprzeć o temat jubileuszu połączenia naszego miasta. Mam nadzieję, że tym razem spotkania nie zakłóci pandemia i po tym pierwszym sygnalizacyjnym, jeszcze z mniejszą liczbą osób, następne spotkania po wakacjach będą już odbywały się normalnie - mówił radny Bielska-Białej i pomysłodawca spotkań Roman Matyja.

Śląskie. Co było, zanim powstała Bielsko-Biała

Nieodłącznym elementem spotkań organizowanych przez bielskie stowarzyszenie WiN są zeszyty historyczne, które na koniec spotkania otrzymują zebrani na pamiątkę.

Pogoda daje popalić. Jest pomysł zniesienia maseczek w autobusach i tramwajach

Wspólnym mianownikiem dla zeszytów, które właśnie trafiają do rąk miłośników historii Bielska-Białej, jest rok 1951. Rok – należy dodać – przełomowy dla stolicy Podbeskidzia. Wtedy to bowiem dwa niezależnie funkcjonujące obok siebie miasta zostały połączone w jeden organizm miejski.

djvo5b3

Bielsko-Biała. Co w 1951 roku miał do zaoferowania miejscowy teatr?

Jak przebiegał proces łączenia obydwu miast i czy pomysły na ich zjednoczenie pojawiały się już wcześniej? Jakie były pierwsze inwestycje w nowo powstałym mieście? Co w 1951 roku miał do zaoferowania swoim widzom miejscowy teatr? Na te i inne pytania odpowie lektura zeszytów autorstwa Jacka Kachla. Zeszyty są uzupełnieniem wykładów, które Jacek Kachel, badacz dziejów Bielska-Białej, prowadzi regularnie dla wszystkich osób interesujących się lokalną historią.

- Mam nadzieję, że ten ciekawy projekt stanie się dla wielu z nas asumptem do pogłębienia wiedzy o dziejach naszego miasta – napisał we wstępie do zeszytów prezydent Jarosław Klimaszewki.

Redakcją serii zeszytów historycznych zajęli się: Maria Froncz, Jan Zacharejko i Roman Matyja. Wydawnictwo zostało dofinansowane z grantu pozyskanego z Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
djvo5b3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djvo5b3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj