Bielsko-Biała. Nowe życie w starych - nowych budynkach. Także na głównym deptaku miasta
Samorząd Bielska-Białej przedłużył Program Rewitalizacji Obszarów Miejskich na lata 2014-21. W tym roku zrealizowanych zostanie co najmniej 15 projektów za kwotę ponad 25 mln złotych.
W 2020 udało się zrealizować 8 przedsięwzięć. Z informacji otrzymanych od projektodawców wynika jednak, że epidemia koronawirusa niekorzystnie wpłynęła na realizację zaplanowanych projektów. Część z nich nie mogła być wykonana ze względu na ograniczenia, część podmiotów ze względów ekonomicznych wstrzymało działania.
Aby umożliwić projektodawcom dalsze korzystanie z finansowania UE (np. w ramach wciąż dostępnych środków z pożyczki rewitalizacyjnej), bielska Rada Miejska podjęła uchwałę o kontynuacji w 2021 roku działań ujętych w PROM i wydłużeniu ich realizacji do końca bieżącego roku.
Bielsko-Biała. Program rewitalizacyjny przedłużony w 2021 roku
Dokument został zaakceptowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego – instytucję zarządzającą Regionalnym Programem. Pozwala to projektodawcom na ubieganie się o środki finansowe z funduszy UE na lata 2014-20.
Do Programu zostało wpisanych 70 projektów, z czego planowanych do realizacji jest nadal 65.
W tym roku zakończą się na przykład rozpoczęte wcześniej remonty budynków przy ul. Żywieckiej 131, Karpackiej 170 i Cieszyńskiej 31a. Powstaną w nich w pełni wykończone lokale socjalne. Budynek przy Cieszyńskiej 31A zostanie wyposażony w windę, co zapewni dostęp do wszystkich lokali dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.
Bielsko-Biała. Nowe życie w starych - nowych budynkach
Natomiast w ramach projektu Nowe życie w starych - nowych budynkach jeszcze w tym roku zostaną zakończone kompleksowe remonty konserwatorskie budynków przy ul. Rynek 11, Wzgórze11, 11 Listopada 20 i 22.
Najbardziej, w ocenie ZGM-u, wyczekiwane prace odbywają się w budynkach przy ul. 11 Listopada – głównym deptaku miasta.
Inne duże projekty rewitalizacyjne to Centrum Aktywności Międzypokoleniowej i Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej, Rehabilitacji i Profilaktyki.
Bielsko-Biała. Kompleksowy remont Teatru Grodzkiego. 14 nowych pomieszczeń
W ramach Inkubatora Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki kompleksowo wyremontowało trzecie piętro o powierzchni ok. 700 m kw. swojej siedziby przy ul Stefanii Sempołowskiej 13.
Wymieniona została stolarka okienna oraz wyremontowano część elewacji. W sumie do użytkowania oddano 14 nowych pomieszczeń. Po zakończeniu remontu przestrzeń ta zostanie przeznaczona pod funkcjonowanie teatru społecznościowego z udziałem podopiecznych stowarzyszenia.