Trwa ładowanie...

Śląskie. Ministerstwo Sprawiedliwości potwierdza. Będzie Sąd Okręgowy w Sosnowcu

Jest plan utworzenia Sądu Okręgowego w Sosnowcu - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort zapowiedział kroki prawne wobec TVN-u, który podał, że jego prezesem ma zostać żona prokuratora krajowego.
Share
Śląskie. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało plan utworzenia Sądu Okręgowego w Sosnowcu.
Śląskie. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało plan utworzenia Sądu Okręgowego w Sosnowcu.Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości
d2885z8

Propozycja utworzenia Sądu Okręgowego w Sosnowcu jest – jak przekonuje Ministerstwo Sprawiedliwości - realizacją oczekiwań samego środowiska sędziowskiego i mieszkańców, a obszar działania sądu obejmie pięć sądów rejonowych.

O tym, że trwają prace nad utworzeniem Sądu Okręgowego w Sosnowcu, informował we wtorek portal TVN24.

"Sprawa wzbudza wiele kontrowersji w środowisku prawniczym. Sędziowskie stowarzyszenia obawiają się, że będzie on skrojony tak, by pasował ministrowi sprawiedliwości” - napisał portal. Portal podał również nieoficjalnie, że najpoważniejszą kandydatką na objęcie stanowiska prezesa nowego sądu jest żona prokuratora krajowego sędzia Małgorzata Hencel-Święczkowska, obecna prezes sądu rejonowego w tym mieście.

d2885z8

W środowym komunikacie resort sprawiedliwości zdementował informację na temat prezes nowego sądu. "Ministerstwo Sprawiedliwości dementuje informacje telewizji TVN, jakoby prezesem planowanego nowego Sądu Okręgowego w Sosnowcu miała zostać obecna prezes Sądu Rejonowego w Sosnowcu Małgorzata Hencel-Święczkowska. Nieprawdą jest też, że Ministerstwo Sprawiedliwości potwierdziło taką informację dziennikarzowi TVN" - czytamy.

Sąd Okręgowy w Katowicach przeciążony. 13 sądów rejonowych

MS dodał, że nieprawdziwe są twierdzenia, zgodnie z którymi nowy sąd "będzie skrojony tak, by pasował ministrowi sprawiedliwości". Plan jego utworzenia „opiera się na potrzebach obywateli tam mieszkających i tworzony będzie na podstawie przepisów stosowanych przy powołaniu każdego sądu w Polsce" - napisano. "I ma na celu ułatwienie obywatelom dostępu do wymiaru sprawiedliwości" - dodało ministerstwo.

Aborcja w Polsce. Ryszard Czarnecki z PiS nie pozostawił niedomówień

Resort podkreślił, że w województwie znajduje się największa w Polsce aglomeracja miejska, katowicka, w której skład wchodzi Sosnowiec. "Tak znaczna liczba ludności skutkuje bardzo dużą liczbą spraw, a w konsekwencji przeciążeniem sądów. Dotyczy to szczególnie Sądu Okręgowego w Katowicach, któremu podlega aż 13 sądów rejonowych" - wskazało MS.

d2885z8

Sąd Okręgowy w Sosnowcu obejmie 5 sądów rejonowych i kilkaset tysięcy osób

"Utworzenie Sądu Okręgowego w Sosnowcu obejmującego 5 sądów rejonowych zagwarantuje znacznie sprawniejszą realizację prawa obywateli do sądu. Na terenie jurysdykcji nowego sądu okręgowego mieszkać będzie kilkaset tysięcy osób. W samym Sosnowcu mieszka ich ok. 200 tys. – jest to trzecie pod względem liczby ludności miasto w województwie śląskim" - czytamy.

Resort przypomniał, że Sąd Okręgowy w Sosnowcu działał od 1920 r., w odradzającej się II Rzeczpospolitej. Zlikwidowała go w 1950 r. władza komunistyczna.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało podjęcie stosownych kroków prawnych wobec stacji TVN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2885z8

Podziel się opinią

Share
d2885z8
d2885z8
Więcej tematów