Trwa ładowanie...

Śląsk. Samorządy wspierają restauratorów – nie będzie koncesji za alkohol

W aglomeracji śląskiej jest ich wiele – zarówno miast jak i przedsiębiorców, którzy odczuli skutki pandemii koronawirusa. Mimo to walczą, nie poddają się. Wpadli na kolejny pomysł, jak odciążyć tych, którym COVID spędza sen z powiek.

Share
Miasta wspierają przedsiębiorców i odchodzą od koncesji za alkohol
Miasta wspierają przedsiębiorców i odchodzą od koncesji za alkoholŹródło: Flickr, fot: Patrik Kristian (CC.BY.2.0) Flickr
d3jbvh3

Rady miejskie niektórych z śląskich miast wydały decyzje, że zwolnią w tym roku przedsiębiorców z opłaty koncesyjnej za alkohol. Tak się stanie, m.in. w Bytomiu i Chorzowie, natomiast w Katowicach sesja zaplanowana jest na 4 lutego.

W samym Bytomiu w kasach przedsiębiorców dzięki temu pozostanie ok. 300 tys. zł. Przyjęta uchwała związana jest z wejściem w życie 26 stycznia nowelizacji ustawy „O szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19”. Przedsiębiorcy, mimo tego zwolnienia, będą musieli złożyć do 31 stycznia br. oświadczenia o wartości sprzedaży alkoholu za 2020 r.

Podobna uchwała została podjęta w Chorzowie. Mimo, że miasto boryka się ze skutkami pandemii, postanowiło wesprzeć lokalnych gastronomów. By skorzystać ze zwolnienia, należy do 31 stycznia opłacić tam jednorazowo roczną opłatę i zwrócić się do wydziału działalności gospodarczej z wnioskiem o zwrot pełnej kwoty. Pieniądze mają zostać wypłacone do połowy marca.

d3jbvh3

W Katowicach najbliższa sesja odbędzie się 4 lutego. To wtedy dowiemy się, jaką decyzję podejmą radni by wesprzeć lokalnych przedsiębiorców.

Droższe "małpki". Polacy przerzucą się na piwo? "Potwierdzimy to za rok"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3jbvh3

Podziel się opinią

Share
d3jbvh3
d3jbvh3
Więcej tematów